SESİNE HAYRAN OLDUĞU NEYİ HEM ÜFLÜYOR, HEM YAPIYOR

Ankaralı Emniyet eski personeli Öztunç’un ney ile ilk tanışması 12 yıl öce olur. Konya’yı ziyaret için gelen Öztunç, peşrevi sesinden etkilenir ve 1 yıl sonrada ney ile ilgilenmeye başlar. Hatta evini de Konya’ya taşır, burada yaşamaya başlar. Kendisinin yetişmesinde Konya Mevlevi Korosundan Süleyman Yardım ve TRT Sanatçısı Ekrem Vural’ın çok yardımları olduğunu söyleyen Öztunç;  Ömrümün sonuna kadar ney üflemeye devam edeceğim” diyor.

“Evimin bir odasını atölye yaptım”

Eşinin de kendi gibi ney ile uğraştığını söyleyen Öztunç; “ Eşimin neye olan merakı benden çok önceydi. Fakat kendi doktor olduğu için yoğun çalışıyor, pek vakit bulamıyor. Eşim de ney ile ilgilendiği için çok şanslıyım. Çünkü şu an evimin bir odasını atölye olarak kullanıyorum. Daha önceleri burada hem ders veriyor hem de burayı atölye olarak kullanıyordum diyen Öztunç, sözlerine şöyle devam ediyor ; “ Öğrencilere dersi burada verdiğim için atölye olarak kullanmaya devam edemedim. Çünkü ses oluyordu” diyor. Gençlerin son zamanlarda bu işe çok talep gösterdiğini söyleyen Öztunç; “ Şu an ders verdiğim 15- 20 öğrencim var. Ama gençler sık sık burayı ziyaret ediyor.  Zannediyorum ki, ileri de bu rakamlar daha da artacak” diyor.

“Kendi yaptığım kamışı üflemek çok güzel”

Bu işin maddi tarafını düşünmediğini dile getiren Öztunç; “ Ney yapmak ve çalmak benim için çok büyük bir tutku. Bu işi çok seviyorum, bırakmakta istemiyorum. Zaten ney ile tanıştıktan sonra bırakmak istemiyorsunuz diyen Öztunç sözlerine şöyle devam ediyor; “ Her işin zevkli ve zor tarafları vardır. Bu işin zevkli tarafı kendi yaptığım neyleri tutkuyla icra etmek ve dinlemek.  İşin zor tarafı ise ney yapımına uygun kamış bulamamak diyor ve ekliyor; “ Herkesin ney dinlemesini tavsiye ederim. Ney insanların hayatında bir şekilde yer edinmeli. Çünkü bu ses insanı çok dinlendiriyor ve bambaşka bir huzur veriyor” diyor

HABER : Gülsemin MISIRLI

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar