ŞEYH SADREDDÎN MAHALLESİ ÖZEL, VARLIKLI VE SORUNSUZ

ŞEYH SADREDDİN ÖZEL BİR MAHALLE

Şeyh Sadreddin Mahallesi Muhtarı İhsan İyiçalışkan,1964 Konya doğumlu olduğunu ve  ilköğretim ile üniversite tahsilini Konya’da tamamladıktan sonra iş hayatına atıldığını belirterek muhtarlıktan önce, çeşitli eğitim kurumlarında idarecilik yaptığını ve iki dönemdir de “özel mahalle” olarak nitelendirdiği Şeyh Sadrettin Mahallesi’nin muhtarlığını yaptığını söyledi. Saat 09.00’dan 17.00’a kadar bürosunda durduğunu belirten muhtar İyiçalışkan, “Belediye veya diğer kurumlarla işi olan kişilerle aralarında köprü olmaya gayret” ettiğini sözlerine ekledi.

Mahallenin özelliğinin “Konya’nın en eski mahallesi ve yerleşim birimi” olmasından ve Şeyh Sadreddîn-i Konevî’nin türbesinin bu bölgede olmasından ileri geldiğini belirten muhtar İyiçalışkan, merkezde olmanın avantajlarına sahip olduklarını ve sorunlarının hemen hemen hiç olmadığını ifade etti. Mahalle sakinlerimizin çoğunun Meram’da ya da Hatıp’ta yazlığı olduğuna dikkati çeken muhtar İyiçalışkan, “Belediyemizin yeni hizmet binasının mahallemizde olması hem bizim için hem mahallemiz adına çok iyi oldu” diye konuştu.

 

YARIN: Mahallenin Tarihçesi

 

 

MAHALLENİN KÜNYESİ

Mahalle Muhtarı: İhsan İyiçalışkan

GSM: 0553 371 71 65

Posta Kodu: 42040

Nüfusu: 5.414 (2012-TÜİK)

İşyeri Sayısı: 476

Yüzölçümü: 314.687 m2 – 031 km2

Eski Mahalleler: Anberreis.

Caddeleri: Millet, Kâzım Karabekir, Ferit Paşa, Anberreis, Alay.

Sokakları: Vali Cemil Keleşoğlu, Turgutoğlu, Pırlanta, Kalamış, Basova, Sadreddin Konevî, İntibak, Bahane, Mümtaz, Ballıbey, Aladağlı, Çamlık, Eşref Saat, Dr. Numan Faik.

Pazar Yeri: Muhacir Pazarı

Park: Gülen Trafik Parkı (özel)

Tatlısu Çeşmesi: 2 adet

Tarihî Camii ve Türbeleri: Şeyh Sadreddin Konevî Camii ve Türbesi, Anber Reis Camii, Turgutoğlu Türbesi.

Anıt ve Binaları: Atatürk Anıtı (Ziraat Abidesi), Askerî (Hava) Hastanesi, Subay ve Astsubay Orduevi, Ağustos Oteli (tarihî), Eski Ordu Pazarı (yıkıldı), Yüksek Hızlı Tren (Tren Garı), Meram İlçe Belediyesi Binası, Meram Belediye Misafirhanesi, Karayolları Lojmanları.

 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar