Şiddetli Yağış Zeytini Vurdu

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, ilk göstergelerin ortalama 60 bin ton zeytin üretilen bölgede, 40 bin tonluk bir kaybın olabileceğini ortaya koyduğunu belirterek, üyelerinin mağduriyetini önlemek amacıyla düşük faizli, uzun vadeli kredi desteği verilmesini için çalışma araştırma yaptıklarını bildirdi.
 
HASAR BÜYÜK
 
Matlı, yazılı açıklamasında, son günlerde mevsim normallerinin üzerinde meydana gelen şiddetli yağış ve dolunun, Orhangazi, İznik ve Mudanya ilçelerinde, çiçeklenme dönemindeki zeytinde, yüzde 70-80 düzeyinde kayıplara neden olduğunu tespit ettiklerini belirtti.
 
KİMİ YERDE KAYIP YÜZDE 90'I BULUYOR
 
Matlı, kayıpların yer yer yüzde 90'lara kadar çıktığını vurgulayarak, zeytinin Bursa için önemli bir tarımsal ürün olduğunu ve bu olumsuzluğun zeytin ihracatını da etkileyeceğini belirtti.
 
40 BİN TON KAYIP
 
Matlı, şunları kaydetti:
"İlk göstergeler, bölgede ortalama 60 bin ton olan zeytin üretiminde 40 bin tonluk bir kaybın olabileceğini ortaya koyuyor. Bu yılki zeytin rekoltesinde çok ciddi kayıplar söz konusu olabilecek.
 
Bu nedenle Bursa Ticaret borsası olarak, borsamız kotasyonunda bulunan zeytinle ilgili üyelerimizin mağduriyetlerini önlemek amacıyla bakanlığımızdan da izin almak suretiyle, üyelerimize düşük faizli, uzun vadeli kredi desteği verilmesini araştırıyoruz. Bu konuyu Borsa Meclisimizin ilk toplantısında gündeme getireceğiz."
 
KAYIP ZEYTİNLE SINIRLI DEĞİL
 
Aşırı yağış ve dolu nedeniyle aynı dönemde çilek, şeftali, kiraz, armut, elma gibi ürünlerde de değişik oranlarda hasarların gözlendiğini belirten Matlı, çiftçiye yönelik borç erteleme uygulamasının gündeme gelmesinin de faydalı olacağını ifade etti

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar