SİGARA ZEHİRDİR

Dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeli bulunan sigaranın zararları hakkında bilgi veren Doktor Kudsi Öncü, “Sigaranın içinde 3 bin 800'ün üzerinde zehirli madde mevcuttur. Sigara zehirdir, fiziksel kirleticidir” diyerek bu alışkanlığı özellikle gençlerin biran önce terk etmesi gerektiğini ifade etti.

Sigara birçok reklamlarda, posterlerde, filmlerde hatta ve hatta çizgi filmlerde bile yıllarca özendirildi. Vatandaşlarda bu durumu benimseyerek sigarayı kabullendi ve sigara içmek abeslikten çıktı. Özel Anıt Hastanesi Başhekimi Dr. Kudsi Öncü, “Sigaradan çekilen her nefesle kana karışan milyonlarca zararlı molekül (her solukta 1017, yani 1 milyarı geçkin oksidyen vardır) akciğerlerdeki hava keseciklerinden kan dolaşımına geçer. Bu zararlı maddeler, kanın ulaştığı her yere; yani vücudumuzdaki tüm doku ve organlara ulaşır. Hatta elbiselerimize bile kokusu geçer ve bu koku gidinceye kadar sürekli o havayı soluruz. Halk arasında sigaranın sadece akciğerlere zarar verdiği düşünülse de; sigara, mide ülserinden kısırlığa, diş kayıplarından mesane kanserine kadar pek çok sağlık yol açmaktadır” dedi.

SİGARA İÇEN KİŞİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Sigara tüketiminin son zamanlarda daha da arttığını ifade eden Öncü, “Sigara kullanımıyla ilgili devletin ciddi politikaları oldu. Engelleme ve toplumu bilinçlendirme adına sigara alımında yaş sınırı, belli yerlerde içilme yasağı gibi uygulamalar hayata geçti.  Sigara paketleri üzerine sigaranın zararları hakkında bilinçlendirmek için "Sigara Tehlikelidir" ve " Ölümcüldür" yazıları da yazıldı" diye konuştu.

GENÇ NÜFUSUN YÜZDE 56'SI KULLANIYOR

Başhekim Öncü," Sigara tüketimi ciddi anlamda toplumda popilasyon eksiyereti olarak görülüyor. Örneğin; 15 yaş üstü nüfusun yüzde 56'ya yakınının sigara kullandığı tespit edildi. İstatistiklerden edinilen bilgiye göre; 2008 yılından 2012 yılına kadar ki süreçte sigara tüketiminde yüzde 30 gibi azalma olmuşken 2012'den sonra tekrar yüzde 20-30'lara kadar artış olduğu görülmektedir. Bu artış oranı özellikle de genç kuşakta oldu. Bayanlarda da oran düşüktü ama son zamanlarda da bayanlarda da sigara kullanımı arttı" dedi.

SİGARA ÖMRÜNÜZÜ AZALTIYOR

"Sigaranın içinde 3 bin 800'ün üzerinde zehirli madde mevcuttur" diyen Öncü," Bunların en zararlıları karbondioksit, karbonmonoksit, hidrojen sülfüt, bütan gazı, tonrien, kombüdyon , siyanür, DYT'dir. Sigara aynı zamanda organizmanın sağlığını bozarak yavaş yavaş öldüren bir etkiye sahip.  Sigara içenlerin içmeyenlere göre yaşam sürelerinin 15-20 yıl azaldığı şeklinde bilimsel çalışmalar var. Bu sebeple sigara zehirdir, fiziksel kirleticidir, biyolojik yaşlanmayı öne alan bir etkendir" açıklamasında bulundu.

GÜNDE 5 SİGARA BAĞIMLILIK İÇİN YETERLİ

Öncü, sigaranın bütün organlarımızı etkilediğini ve sigara bağımlılığını morfin, eroin, kokain bağımlılığı kadar ciddi bir bağımlılık olduğunu söyledi ve konuşmasına şu ifadelerle devam etti: "Günde 5 adet sigara bağımlılık için yeterlidir. Nikotin dediğimiz esas bağlayıcı maddedir. Bu madde bizim mutluluğumuzu sağlayan endorfin ve beta endorfin ( mutluluk hormonları ) hormonlarının salgılanmasını yavaşlatmak da veya durdurmaktadır. Dolayısıyla kişi endorfinden yoksun, nikotine bağımlı hale geliyor. Sigaraya bağımlı olan bir kişinin endorfini yok nikotini de almazsa eğer yoksunluk sendromu ortaya çıkar." Başhekim Öncü," Beynin limbik sistemini bozmak suretiyle endorfin yoksunluğuna sebep olduğu için nikotin bağımlılığı bir fizyolojik bağımlılıktır. Önemsenmeyecek bir bağımlılık değildir" diyerek sigara içenlerin bu zararlı alışkanlığı bir an önce terk etmesi gerektiğini söyledi. Haber: Elife Nur Uğurlu

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar