Sınava girecek çocuğunuza söylememeniz gereken 8 cümle

Bu gibi karşılaştırmaların çocukta değersizlik algısı, yetersizlik duygusu, öfke ve dirence neden olabileceğini anlatan Göksu Telmaç, “Unutmamak gerekir ki karşılaştırılmak kimsenin hoşuna gitmez ve kişinin güvenini zedeler” dedi.

 
“Neden 100 alamadın da 95 aldın?”, “İstersen dereceye bile girersin”, “Bu sene kesin kazanman lazım” cümleleriyle aşırı beklenti meydana getirmenin çocukta yoğun kaygı, yetersizlik algısı ve vazgeçişlere neden olabileceğini söyleyen Telmaç, bunun özellikle sınav esnasında baş gösteren kaygı ataklarına da neden olabileceğini belirterek ebeveynleri bundan kaçınmaları konusunda uyardı.
 
Psikolog Telmaç, “Sen çok zeki bir çocuksun ve biz başarılı olacağına eminiz”, “Biz sana güveniyoruz, istediğin takdirde alamayacağın derece yoktur” söylemlerinin kullanıldığında ise bu gibi olumlu görünen ancak aslında içinde zorlayıcı anlam barındıran konuşmaların, kişide negatif etkiye neden olacağını anlattı. Telmaç, bunun çocuk tarafından, “Eğer başarısız olursan aptal olduğun anlamına gelir, hayal kırıklığına uğrarız. Sevgimiz bile azalabilir, biz senden çok iyi dereceler görmezsek başarıdan saymayız” şeklinde algılanabileceğini belirtti.
 
Gençlerin bu dönemde kendilerini yalnız hissetmemesi için onlara gerçek duygularla yaklaşmanın en faydalı yol olacağına dikkat çeten Telmaç, “Çocuğunuza, ‘Sen bir çalışma içindesin ve biz bu süreçte neye ihtiyacın olursa seni desteklemek adına yanındayız. Bu sınav ve başarılı olmak geleceğin için önemli, biz de senin başarılı olmanı isteriz. Ama unutma ki, her zaman için ikinci bir yol vardır. Hayatının güzel olması için biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Sen elinden geleni yap yeter’ demek bazen her şeyi çözebilir. Ancak onun başarısını engelleyen ve kronik hale gelen kaygı ve dikkat problemleri gözlemliyorsanız bir uzmandan destek almak gerekebiliyor. Çocuğunuzla sadece dersleri ile ilgili sohbet etmeyin. Onunla birebir ilişki kurun ve birlikte sosyalleşin. En ufak molada bile sonrasında hemen çalışmaya geri dönmesi gerektiği mesajı vermekten kaçının. Ona mutluluğu ve sağlığının her şeyden önemli olduğunu ve başarısız bile olsa onun yanında olacağınızı hissettin” şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar