'Sosyal medya, mahalle pazarı gibidir'

Bugün artık birçok insan için vazgeçilmez hale gelen Sosyal Medya’yı Sosyal Medya Gözlemcisi Uğur Özcan ile konuştuk. Birçokları için internetin sosyal medyadan ibaret olduğu günümüzde hayatımızın her alanına giren bu konuda Uğur Özcan’ın önemli tespitleri bulunuyor. Özcan, Türklerin yeni şeylere hep meraklı olduğunu belirtiliyor ve sosyal medyaya Türkiye’den olan ilgiyi şu cümlelerle özetliyor: Hayatımıza giren bu yeni şeyleri birden öğrenip birazda öne geçme çabasında oluruz. Bu da bizi diğer toplumlardan bir adım öne taşıyor sanırım.

Hakkınızda kısa bir bilgi notu lütfen.

1975 yılında Ankara’da dünyaya geldim. Yüksekokula kadar tüm öğrenim hayatımı Ankara’da tamamladım. Yüksek öğrenimimi ise Bolu’da tamamladım. Öğrenim hayatı sonrası özel sektörde çalışma hayatına başladım. Ankara merkezli gazetelerde ve sonrasında internet haber sitelerinde haber muhabirliği yaptım. Sosyal Medya’nın gelişmesi ile bu alanda daha faal oldum ve araştırmalar yaptım. Son dönemde (30 Mart Yerel Seçimleri) siyasi bir partinin ilçe teşkilatında sosyal medya danışmanı olarak görev aldım. Halen birkaç sivil toplum kuruluşunun sosyal medya danışmanlığını yürütüyorum.

Sosyal Medya nedir? İlk nerede ne zaman ne amaç için kullanıldı?

 

Sosyal Medya; Son yıllardaki web teknolojilerinin çok hızlı bir ilerleme kaydederek, kullanıcıya sunduğu daha faal kullanılabilirliği ile birlikte, yeni nesil sosyal paylaşım sitelerinin  getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla aynı zamanlı bilgi paylaşımı ve insanların birbirlerini ve paylaşımlarını takip ettikleri  dijital bir platformdur.

Sosyal Medya Bir başka değişle milyonlarca insanın, artık yaşamın her alanında çevrimiçi olduğu zamanımızda, anlık iletişimin ve paylaşımın sınırlandırılması yapılmayan, birçok platforma göre daha özgür hissedilen yerdir.

Sosyal medya, terim olarak son beş altı yıl içerisinde hayatımızda vazgeçilmez bir yer etmiş olsa da sosyal medyanın doğuşu, bundan 44 yıl öncesine, ilk e-postanın gönderildiği 1970 yılına kadar uzanıyor. Bugün kullandığımız biçiminin temelini ise Ward Christensen ve Randy Suess isimli iki bilgisayar meraklısı arkadaş, 1978 yılında arkadaşları ile bilgi paylaşımı içerisinde bulunmak, onlarla irtibatta kalmak için BBS isimli bir yazılımı hayata geçirerek oluşturmuşlar.

 

Sosyal İmleme (seçilmiş bilgi paylaşımı) ne anlama gelir?

Sosyal imleme sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşıma  verilen isim aslında.  Bu yapılan imleme ile iyi düzeydeki sitelerden beğendiğiniz bağlantıyı paylaşabildiğimiz gibi kendi sitemizin bağlantısını da bu yolla paylaşabiliyoruz. Bağlantılarımızı bu yolla paylaşarak insanlara beğendiğimiz haberlerin, ilgimizi çeken konuların, hoşumuza giden resim ve videoların ya da kendi sitemizin; bir anlam da kendimizin reklamını yapmış oluyoruz ve böylece paylaşımımızı onların beğenisine sunuyoruz. Başka bir değişlebeğendiğimiz ürünleri, linkleri ve kişiliğimizi yansıtan detayları paylaşıyoruz.
İnsanların çok daha fazla vakit geçirdiği ve milyonlarca ziyaretçisi olan Sosyal Medya Sitelerinin öneminin artması ile buralarda yapılan paylaşımlarla siteye erişim kolaylaşıyor, sayfalara gelen ziyaretçi sayısı buna paralel olarak artış gösteriyor.

Sosyal Medya Neye Benzer?

Mahalle pazarları vardır hani, bütçene görene ararsan bulabilirsin. Eskiden bu pazarlara bayanlar daha çok ilgi gösterir komşularla, tanıdıklarla karşılaşır mahalleden, olandan bitenden sohbet edilirdi. Erkekler ise daha çok kahvehanelerde, çay ocaklarında buluşur, muhabbet eder, Ülke ve dünya üzerine koyu sohbetlere dalarlardı. Sosyal Medya’da biraz buna benziyor ama daha geniş çapta. İletişim çağının gereği olarak bireylerin sadece gündelik haber, bilgi veya iletişim amacıyla değil siyasi, ideolojik, iktisadi, kültürel hemen her alanda katılımcıları bir araya toplamayı başararak insanların önceden beri yaptıkları iletişimi genişleterek devam ettikleri paylaşım alanları olmayı başardı.

Sosyal Medya Niçin Kullanılır?

Aslında buna cevap vermek yada sınırları çizmek oldukça zor. Şu anda faydalı, faydasız her türlü amaç için kullanır durumda. Arkadaşlarını bulmak ve arkadaşlarla sohbet etmek amacı ile başlayan bu oluşum asıl amacını çoktan aştı. Özellikle son dönemde büyük bir güç haline geldi. Dünya ve Türkiye’de yaşanan toplumsal olaylarda çok önemli bir rol üstlendi. Daha öncesinden planlama ve kontrol mekanizması olmadığı içinde önü alınmaz bir hale geldi. Doğru olmayan ve anlık olarak bir anda binlerce kişiye ulaşan bilgiler ve sonucunda gelişen olaylar bunun en güzel örneklerinden.

Sosyal Medya bir ihtiyaç mıdır?

Bu soru kişiye göre değişir ama Sosyal Medya, alıştığımız anlamda olmasa da bir öğrenme, bilgi edinme yeri olarak çoktan kullanılmaya başlandı. Çoğu insan karmaşık ve yoğun yaşamlarında olup bitenleri kısa yoldan ve olabildiğince hızlı öğrenmeye çalışıyor.Sosyal Medya, günümüz şartlarında bilgiye hızlı erişim açısından verimli bir kullanım şekli olduğundan artıkönem arz ediyor. Diğer yandan hızlı haberleşmenin en etkin yolunu sunuyor. Bunları göz önüne aldığımızda artık günümüz ihtiyaçlarındandır diyebiliriz.

Önceden lüks olarak görülen bilgisayar ve internet artık çoğu insanın sadece elini cebine atarak ulaşabileceği bir konumda ve ülkemizde bu imkânı kullanan birey sayısı oldukça fazla hale geldi. Bu durum hayatımızda neleri değiştirdi, geliştirdi, farklılaştırdı?

 Kültürümüzü yaşam tarzlarımızı olumlu ve olumsuz yönde değiştirdi, farklılaştırdı diyebiliriz. İnsanlar yaşamlarının her devresini kayıt altına almaya başladı. Yediklerini, içtiklerini, gezdiklerini herkesle paylaşmaya başladılar. Bu da özel yaşam alnında ki bazı kısıtlamaları ortadan kaldırdı. Buda insanların geleneksel kültürden uzaklaşıp  “Dijital kültüre” doğru yol almalarına sebep oldu. Yeni oluşan bu kültür anlayışı doğru yönlendirilirse belki kazanımlar olabilir. Fakat bu gidişata bırakılırsa kayıpları daha çok olacak gibi.

Olaya başka bir açıdan baktığımızda bilgiye kolay ulaşmak,anlık haberleşme insanların iş yükünü azalttığı ve zamandanda tasarruf etmesini sağladığı için hayatı kolaylaştırdığını hatta bizleri tembelleştirdiğini kesin söyleyebiliriz

Sosyal medya kullanımında dünya ikincisiyiz... Bunu nasıl yorumlayabilirsiniz?

Türk insanı olarak bizler yeni şeylere hep meraklı olmuşuzdur. Hayatımıza giren bu yeni şeyleri birden öğrenip birazda öne geçme çabasında oluruz. Bu da bizi diğer toplumlardan bir adım öne taşıyor sanırım. Bunun yanı sıra asıl etkinin yıllardır bastırılmış insanımızın son zamanlarda dileğince hatta pervasızca istediğini istediğine söyleme özgürlüğünü yakalamış olması diyebilirim. İnsanımızın sosyal yaşamı, öğretileri, dini yaşamı ve benzer inandığı her şeyi bir anlamda kurallar ve çizgiler olmadan, kimseden korkmadan söyleyebilmesi öne geçmemizde en büyük etkenlerden

 

Türkiye'nin internet popülasyonunun yüzde 31,10 u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye'yi Twitter'da dünya birincisi yapıyor.  Sosyal medya ve Twitter diye ayrım yapmak doğru olur mu?

Sosyal Medya ve Twitterdiye ayrım yapmak doğru olmaz.Doğru olmaz çünkü aynı ağın hareket sahası içerisinde. Bütün sosyal paylaşım siteleri doğru kullanıldığında aşağı yukarı aynı işlevi görüyor. Diğer sosyal paylaşım siteleri twitter kadar etkili değiller biraz onun etkisi var sanırım. Yazdığınız bir konu yada başlattığınız bir etiket diğer sitelere göre daha hızlı ve daha çok kişiye ulaşabiliyor. Sesinizi ve amacınızı daha çabuk duyurabiliyorsunuz insanlara. Şunu da ekleyebiliriz tabi, öncelerişikâyet etsek de, okumayı ve yazmayı sevmediğimiz için daha kısa yazmak da bize daha cazip geldi diyebiliriz.

 

Uğur Özcan

(Sosyal Medya Gözlemcisi)

twitter.com/ugozcan

https://www.facebook.com/ugozcan

http://ugozcan.tumblr.com/

http://ugozcan.blogspot.com.tr/

https://plus.google.com/u/0/

http://www.youtube.com/user/ugozcan1

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar