Sosyal medyayı doğru kullanmıyoruz

Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, bilişim konusunda Türkiye’deki eksikliklere vurgu yaptı. Öztürk, “Ülkemizde sosyal medya doğru amaçla kullanılmıyor” dedi. Yapılan araştırmalara göre aşırı sosyal medya kullanımı kişide sağlık açısından problem teşkil ediyor. Yoğun bilgi kirliliği içeren sosyal medya ve bilişim ile alakalı alanlar konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor. Türkiye genelinde sosyal medyanın bilinçsiz kullanıldığını söyleyen Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, bilişim alanında dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi. Bilişimin, teknolojik araçlarla bilgiye erişilmesi anlamına geldiğini belirten Öztürk, “Bilişim sektörü geleceğin kalkınmasında etkili bir araç olacaktır” dedi. Bilişimde, bilgi ve teknolojinin birlikte kullanıldığını sözlerine ekleyen Öztürk, “Dünyada bilgi teknolojilerine yatırım ve üretim yapan ülkelerin hızla kalkındığını, milli gelir düzeylerinin yükseldiğini ve istihdam sorunu yaşamadıklarını görüyoruz. Bilişim konusu ülkemiz içinde önemli bir kalkınma aracı ve ekonomik güç olarak görülüyor. Bizde Konya Bilişim Derneği olarak bilişim konusu üzerine dikkat çekmek ve önemini belirtmek için bir çaba içerisindeyiz” diye konuştu.  

BİLİŞİM EĞİTİMİ ŞART

Sanayi devrimi gibi teknolojik gelişmelerde toplumsal istekliliğin önemini dile getiren Öztürk, İngiltere’deki sanayi devriminde en önemli unsurun toplumdaki yoğun isteğin, olduğunu söyledi. Türkiye’de ki eksikliklere de vurgu yapan Öztürk, “İsteme konusunda biz ne kadar bilinçliyiz şüphelidir. Bizim için bilişim daha çok eğlence, sosyal medya gibi yüzeysel bir amaç. Oysaki bilişim, kalkınma veya ekonomik gelişme aracı olarak görülmeli ve ciddiyetle bakılmalıdır” diye konuştu. Toplumun bilişim konusunda eğitim görmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Öztük, “Toplumun bilinç geliştirmesi münferit olarak var ancak sistemli ve stratejik açıdan çok eksik. Bazı kurum ve kuruluşların kendi çapında yaptığı çalışmaları var ancak sistematik değil. Ayrıca Devletin bu konuda da bir politikası yok. İlk ihtiyaçlarımızdan biride bu bilinci aşılayacak eğitimler” şeklinde konuştu.  

DÜNYADA 2’İNCİYİZ

Sosyal medyanın bilinçsiz ve aşırı kullanımı asosyalleştiriyor diyen Öztürk, “Facebook kullanımında Türkiye dünya sıralamasında 2’inci. İlk sırada Amerika bulunuyor. Genel açıdan baktığımızda, hem yüz ölçümü hem de nüfus olarak bizim ülkemizden çok daha büyük ülkeler var, ama biz hepsini geride bırakmış durumdayız. Bu yoğun kullanımın getirisine bakmak lazımdır” ifadelerini kulandı. Ayrıca Öztürk, Sosyal medyanın, eğlence dışında sivil toplum kuruluşlarının sesini duyurmak için kullandıkları bir platform olduğunu belirtti. Türkiye’de sosyal medya kullanımını çok doğru bulmadığının sözlerine ekleyen Öztürk, “Sosyal medya ortamında insanlar kendilerini sınırsızca hareket edebilecekleri bir ortamdaymış gibi görüyorlar. Hayali bir âlemde istediğine istediği şeyleri söyleme hakkını kendilerinde bulabiliyorlar. Bu beraberinde sosyal açıdan zemin kaymasına neden oluyor” şeklinde konuştu. Haber: Sena TUNCER

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar