Süt dişlere dikkat

Özel Konya Farabi Hastanesi Diş Hekimi Mehmet Emre Atalay, çocukların süt dişleriyle ilgili ve sağlıklı dişler için önemli tavsiyelerde bulundu. Atalay, “Ebeveynler çocuklarının süt dişlerinin yerine daimi dişler gelecek diye önemsiz görmemeli, süt dişlerin sağlığına dikkat etmeliler” dedi. Süt dişlerle ilgili açıklamalarda bulunan Atalay, “6 yaşa kadar çocukların ağzında sadece süt dişler bulunmaktadır. Süt dişler daimi dişlere göre daha zayıf olduğu için çürüme daha kolay ve hızlı gerçekleşmektedir” ifadelerini kullandı. Çocukların dişlerinin neden çürüdüğünü açıklayan Altay, “Çürükler fırçalama şekilleriyle ve biberon ile ilgilidir. Çocukların gece uykuya biberonla dalmaları hatta sütün içine bal, pekmez ve şeker gibi gıdaların eklenmesi ön bölge çürüklerine neden olmaktadır” dedi. Tavsiyelerde de bulanan Atalay, “Ebeveynler çocuk 1 yaşını geçtikten sonra uyuma esnasında sadece su vermeli” diye konuştu.

SÜT DİŞLERİ ÇOK DEĞERLİ

Süt dişlerle ilgili önemli noktalara değinen Atalay, “Süt dişler çocukların çene ve yüz gelişimleri için çok değerli dişlerdir. Süt dişlerinin erken kaybı ve çürümesi daimi dişlerde çapraşıklık, dişlerin devamının gelmemesi gibi problemlere neden olabilmektedir” dedi. Süt dişlerinin önemsenmesi gerektiğini ifade eden Atalay, “Süt dişleri kök ucundaki iltihaplar altındaki daimi dişlerin sağlığını tehdit eder ve mevcut çürükler komşu dişlerin de çürümesine neden olabilmektedir. Bu sebepten nasılsa süt dişlerinin yerine daimi dişler gelecek denmemeli süt dişlerinin sağlığına dikkat edilmeli ve tedavisi için diş hekimlerine danışılmalı” diye konuştu.

HER ÖĞÜNDEN YARIM SAAT SONRA

Sağlıklı dişler için ön önemli yol ağız temizliğidir diyen Atalay, “Günlük 3 öğün yemek yiyorsak her öğünden yarım saat sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. Yemekten hemen sonra dişlerimizi fırçalarsak mevcut asidik ortamı diş minesine yedirmiş oluruz buda mine erozyonuna yani dişlerde mine kaybına neden olur. Bunu engellemek için öğünlerden yarım saat sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir” dedi. Diş ipi hakkında bilgi veren ve neden kullanmamız gerektiğini söyleyen Atalay, “Ağız hijyeni için en önemli unsurlardan biride diş ipi kullanımıdır. Dişlerimizi ne kadar iyi fırçalarsak fırçalayalım dişlerin ara yüz temizliğini tam anlamıyla sağlayamayız. Bu nedenle günde 1 kez diş ipi kullanmamız gerekmektedir” şeklinde önerilerde bulundu.

ŞEKERLİ GIDALARA DİKKAT

Atalay, günümüzde ev hanımlarının, masa başı çalışanların, ders çalışan öğrencilerin ve özelliklede çocukların ana öğünler haricinde şekerli gıdaları ara öğün olarak sıklıkla tükettiğine dikkat çekti. Genel sağlığımız ve diş sağlığımız için açıklamalarda bulunan Atalay, “Bu gıdalar genellikle karbonhidrat içerikli olmakta ve öğünlerden sonra diş fırçalanmadığı için çürüklere sebep olmaktadır. Hem diş sağlığımız için hem de genel sağlığımız için ara öğünlerden olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir” dedi. Atalay, “Şekerli gıdalara hiç engel olamıyorsak ara öğünlerden sonra bol su içmeli veya ağzımızı bol suyla gargara yapmalıyız ki ağızda bu asidik gıdalar kalmasın ve diş çürüklerine neden olmasın” şeklinde konuştu.

BEBEKLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bebeklerde en çok yapılan hataları vurgulayan Atalay şu ifadelere yer verdi: “Ebeveynlerin en çok yaptığı hatalar sütle karıştırılarak şekerli gıdalarla biberon beslenmesidir. Biberonla uyumak ön bölge çürüklerini ciddi şekilde artırmaktadır. Hijyen çok ama çok önemlidir.” Bebeklerde diş fırçalama alışkanlığına da değinen Atalay, “Çocuklar dişlerini kendi fırçalamaya başlayana kadar süt dişleri temiz bir tülbent yardımıyla ebeveyn tarafından temizlenmelidir.2 yaş itibariyle çocuklara fırçalama alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalıdır” dedi.  Haber: Mehmet Serkan Şafak- Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar