TARİHİ BEDESTEN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜ

Konya ticari hayatının merkezi, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı' dan dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi çarşısı “Bedesten” eski görkemli günlerine döndü. Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nın ardından Türkiye'de en çok ziyaret edilen üçüncü müze olan Mevlana Müzesi'nin çevresi, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında daha sade ve tarihi dokunun ön plana çıktığı bir kimliğe kavuştu. Ayrıca yeni bir uygulama ile de Bedesten Çarşısı’nda kaldırım işgali de sona erdi. İşyerlerinin önündeki tezgâhlar zabıta ekipleri tarafından kaldırıldı. Bu yeni uygulama ise vatandaşı memnun etti.

 

“ Her yer tertemiz oldu”

15 yıldır Bedesten Çarşısı’nda esnaf olan Hasan Ambarlar(43) Bedesten Çarşısı’nın restoresi ile ilgili şöyle diyor; “ Eskiden her yer pislik içindeydi. Şimdi tertemiz oldu. Bedesten Çarşısı’nın eski hali tarihi dokuya zarar veriyordu diyen Ambarlar; “ Bu durumdan sadece biz değil müşterilerde çok memnun. Ayrıca bölgeye gelen turist sayısında da artışlar yaşandı”diyor.

  Vatandaş durumdan memnun

Bedesten çarşısının son durumu ile bir vatandaş ise söyle yorum yapıyor; “ Biz vatandaş olarak bu yeni uygulamadan çok memnun olduk. Artık çarşıda rahat bir şekilde yürüyebiliyoruz. Artık hem daha rahat alışveriş yapacağız hem de görsel açıdan daha güzel bir görüntü oluştu. Kaldırım vatandaşlara aittir. Sonunda doğru olan oldu diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor ; “ Konya Türkiye’nin gelişmiş büyük şehirlerinden. Sonuçta buraya gerek yurt içinden gerek yurt dışından onlarca insan geliyor. Yapılan restorasyondan sonra kaldırım işgalinin son bulması herkesi mutlu edecektir” diyor.

 

Gülsemin MISIRLI 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar