TAŞKENT PİRLERKONDU OLMALI

Hacıbektaş 4. Uluslararası Aşure Günü’ne katılan ve burada yaptığı konuşmada, Hacıbektaş-ı Veli  Türbesi ile Mevlana Müzesi’ne girişlerin ücretsiz olacağı müjdesini veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, memleketi Taşkent’in isminin de değiştirilmesi gerektiği imasında bulundu. 
 
PİRLERKONDUDAN RAHATSIZ OLDULAR
 
Cumhuriyetin kuruluşunda tektipçi zihniyetin uygulamalarını eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “ Biz hem köklü bir geleneğin takipçisiyiz hem de çağdaş ve modern bir ülkenin vatandaşlarıyız. Çağdaşlaşmayı bir tip cemiyet inşa etmek diye görenler çoğulculuğu yok etmeye çalıştılar. Irkçılık Türk ırkçılığı da olsa yanlış. Bu ülkenin Başbakanı(Erdoğan) Dersim için özür diledi hiç kimse buna cesaret edemedi. Dersim katliamı yapan ilave parti döneminin temsilcisi olan parti de özür dilesin. Şimdi samimiyet ve açıklık dönemidir. Benim köyüm Taşkent’in eski ismi Pirlerkondu’ydu. Ama bir tipçi zihniyet bundan rahatsız oldu adını değiştirdi. Getirdiğimiz bir yasa ile isteyen yaşadıkları yerlerin eski isimlerini tekrar kullanabiliyor. Biz Taşkent ismini de seviyoruz, ama Pirlerkondu, kültürel gelenek içinde bizim için daha önemlidir” dedi. 
 
Taşkent tarihi
 
1956 Yılında ilk, 1968 yılında ikinci defa Taşkent ve yöresine gelerek inceleyen Arkeoloji heyetinin açıklaması hayli ilginçtir. Hitit veya İyon medeniyetine ait KANDA-KANDİ adında bir uygarlık merkezi aradıklarını, KANDA-KANDİ şehrinin Taşkent çevresinde olduğunu ve kesinlikle hangi harabeler olabileceğini kestirebilemediklerini söylemişlerdir. Şöyle bir kanaat akla gelebilir: Taşkent'in ilk isminin sonundaki KONDİ, LONDA veya KANDA takısını, adı geçen tarihi şehirden almaktadır. Ne tekim, ŞİKARİ'de PİRLERKANDİ, İsmail Hakkı Konyalı' nın "Konya Tarihi" adlı eserinde PİRLKANDİ, evliya Çelebi' nin Seyahatnamesinin 9. cildinde KARİYE-İ KONDİ olarak adı geçmektedir. Kesinlikle söylenebilir ki, Taşkent'in ilk adı PİRLERKANDİ' dır. Zamanla dilimizde dönüşüme uğrayarak PİRLERKONDU - PİRLONDA şeklini almıştır. Kilikya' da Hitit uygarlığından sonra Taşkent'i ilgilendiren ikinci uygarlık ROMA-BİZANS uygarlığıdır. Taşkent ve çevresinde sık sık karşılaşılan harabeler, lahitler, mermer sütunlar, taştan yapılmış, arslanlar ve madeni paralar, tümüyle ROMA-BİZANS uygarlığının kalıntılarıdır. KARICIK, SIVAT, ANACAK, DİKMENİN BOYU, ÖRENCİK, TAŞDİBİ ve ASAR (Hisar) bu uygarlıkların yer yer seyrettiği mevkilerdir. 1930 yılında Konya Valisi İzzet Bey tarafından Taşkent olarak isimlendirilmiş ve daha sonraları bu isimle anılmıştır.  
 
 
Gülsemin MISIRLI 
 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar