Tavuk AB pazarına girince fiyatı arttı

Tavuk üretiminde girdi maliyetlerinin artması, birçok üreticiye kepenk kapattırdı. Bu durum nedeniyle üretim de yaşanan durgunluk bir de ihracat başlayınca iç piyasada tavuk fiyatlarında yüzde 100'e yakın artışa neden oldu.

Türkiye tavuk üretiminin yüzde 70'ini Ortadoğu başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine gönderiyor. Durum böyle olunca iç pazarda da fiyatlar yüzde 75 oranında artış gösterdi.

Tüm tavuğun 10 liradan 16 liraya çıktığını söyleyen İsmail Enver, "Son dönemlerde tavuk üretiminde maliyet artışlarından dolayı bir azalma söz konusu. Bu azalmayla birlikte birde ihracat devreye girince Türkiye'de fiyatlarda artış yaşandı" dedi.

MALİYETLER YÜZDE 40 ARTTI

Tavuk üretiminde maliyetlerin yüzde 40'lara varan artış gösterdiğini söyleyen Enver, "Bir çuval yem geçen yıl 50 lira iken bu yıl 90 lira oldu. Enerji giderimiz geçen yıl aylık bin lira iken bu yıl 2 bin lira oldu. Bütün bunların yanında bir de elaman maliyetlerimiz arttı. Bu artışa rağmen üretici bir yıldır zam uygulamıyordu" diye konuştu.

İHRACAT BAŞLADI

Üretim maliyetleri arttıkça sektörün daraldığına dikkat çeken Enver, "Üretim arttıkça birçok işletmeci işyerini kapattı. Kalan üretici de ürettiği tavukları genel olarak yurt dışına gönderiyor. Yurt içinde pazara ürün az girdikçe talip fazlalığından dolayı fiyatlarda ciddi bir artış yaşandı" ifadelerini kullandı.

ARTIŞ KURBANA KADAR DEVAM EDECEK

Enver, iki ay önce kanadın 12 liradan satıldığına dikkat çekerek, "Kanat bugün 25 liradan satılıyor. But 10 lira iken 15 liraya çıktı. Pirzola 10 lira iken 19 liraya kadar çıktı. Bu artışın kurban bayramına kadar süreceğini tahmin ediyoruz" dedi. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar