TİYATRO TUTKUNUYUZ

Ekim’de perdeler açılıyor

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Ferdi Dalkılıç Konya halkında müthiş bir tiyatro sevgisinin olduğunu fark ettiğini belirterek, tiyatro oyunlarını yüzde 100 doluluk oranı ile sahnelediklerini kaydetti. Dalkılıç, “Yeni sezonda 4 yeni oyunu, 4 yeni yönetmenle sahnelemek için çalışıyoruz” diye konuştu.Konya’nın 2 milyonun üzerinde nüfusa hakim bir şehir olduğunu söyleyen Dalkılıç, “2 milyon nüfuslu Konya için 300 kişilik kapasiteli Konya Devlet Tiyatrosu sahnesi elbette küçük kalıyor. Elbette yeni tiyatro sahneleri olsun isteriz” dedi.

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Ferdi Dalkılıç’la tiyatro üzerine sohbet ettik. Ekim’de tiyatronun perdelerini açacağını söyleyen Dalkılıç, tiyatroseverlere de yeni oyunların olacağı müjdesini verdi.Devlet Tiyatrosu olarak tiyatro sanatını Konya halkına alıştırma anlamında festivallere, oyunlara imza atıyorsunuz. Devlet Tiyatrosunda yeni sezonda kaç tiyatro oyunu sahne alacak? Konya Devlet tiyatrosunda kaç tane tiyatro sanatçısı bulunuyor?

Konya Devlet Tiyatrosu 1997 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana da birbirinden önemli eserleri sahneleyerek, güzel oyunlara imza attı. Konya Devlet Tiyatrosu, geçen sene bir önceki oyunlarla birlikte 7 oyun sahneledi. Tiyatromuz bu sene içerisinde 4 yeni tiyatro oyunu ile birlikte toplam 7 oyun ile perdelerini açacak. Devlet Tiyatrosunda 15 tiyatro sanatçı bulunmaktadır. Yaklaşık 10 tane de Tiyatro Bölümü Mezunu sanatçısı bulunuyor. Figüran oyuncularla birlikte 30 tiyatro sanatçısıyla Konya Devlet Tiyatrosu olarak yeni sezonda perdeleri açacağız.

Konya halkının tiyatroya bakış açısını nasıl buluyorsunuz?

Konya’ya geldiğim 7 yıl içerisinde, Konya halkının müthiş bir tiyatro sevgisinin olduğunu gözlemledim. Tiyatro oyunlarını yüzde 100 doluluk oranı ile sahnelemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun vadede, ilerleyen süreçte, seyircilerin talepleri doğrultusunda, yeni sahneler düşünülebilir. Bunun da yeni tiyatro sahnesi, oyuncu sayısı ve ekip sayısına bağlı olarak düşünülmesi gerekir. Tiyatro oyuncu kadrosu gerekli sayılara ulaştığı takdirde, önümüzdeki yıllarda daha kaliteli, daha fazla sayıda oyun Konya Devlet Tiyatrosu sahnesinde sahnelenebilir.

OYUNCULAR SAHNENİN TOZUNU YUTARAK YETİŞİYOR

Ferdi Dalkılıç olarak, daha önce tiyatro oyunları yönetmenliği tecrübeniz bulunuyor. Tiyatro oyuncularındaki deneyimlerinizi stajyer öğrencilere aktarıyor musunuz?

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı, tiyatro öğrencilerini yetiştiriyor. Konservatuvarda eğitim alan öğrenciler, çok iyi bir eğitmen kadrosuyla uygulamalı tiyatro eğitimi alıyor. Öğrenciler konservatuvarda tiyatro eğitimlerini alarak, oyunculuk konusunda yetiştiriyorlar.  Öğrenciler son sınıfa geldiğinde Konya Devlet Tiyatrosunda çalışma imkanı buluyor. Aynı zamanda öğrenciler kendilerini tiyatro sahnesinde, o sahnenin tozunu alarak, yetiştirme imkanı elde ediyorlar. Devlet Tiyatrolarında ve dışarda birçok oyuna yönetmenlik yaptım. Oyun seçimlerinde, oyunların türü, oyuncu kadrosu gibi faktörler göz önüne alınarak, oyunları seçiyoruz. Her oyun yönetmeninin kendine ait bir yönetme tarzı var. Yönetmen, oyunun türünü ve oyuncu kadrosunu seçerek, tiyatro oyunlarının 2 ay süren prova aşamasına geçiyor. Oyuncular sahnede seyircilerle buluşmadan önce birçok prova yaparak, sahne aşamasının yanlışsız olması için azami dikkat gösteriyoruz. Provalardan sonra seyircilerin önünde oyunlar sahneleniyor. Konya Devlet Tiyatrosu olarak dışarıdan birçok yönetmen hoca Konya’ya, oyunları sahnelemek için geliyor. Bizler de farklı illerde tiyatro oyunları yönetiyoruz.

Ekim ayında başlayacak tiyatro sezonunda sanatseverleri hangi yenilikler bekliyor?

Tiyatro sahnesi Türkiye genelinde Ekim ayının ilk haftası perdelerini açıyor. Yeni oyunlar için hedefimiz sahnelenecek 4 yeni oyuna, 4 yeni yönetmenle sahnede oynamak istiyoruz. Konya’yı yeni yönetmenlerle tanıştırmak ve oyunları sahnelenmesi için değişik alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Ancak henüz isimler netlik kazanmadı. 15 ile 20 gün içerisinde tiyatro oyunlarını sahneleyecek yeni yönetmenler belli olacaktır.

TİYATRO SAHNESİ OLSUN İSTERİZ

Devlet Tiyatrosu’nun tiyatro oyunlarının sahnelenmesi açısından yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Yeni bir tiyatro sahnesine ihtiyaç var mı?

Konya 2 milyonun üzerinde bir nüfusa hakim bir şehir. 2 milyon nüfuslu Konya için 300 kişilik kapasiteli Konya Devlet Tiyatrosu sahnesi elbette küçük oluyor. Elbette yeni tiyatro sahneleri olsun isteriz. Devlet Tiyatrosu normlarında olabilecek bir tiyatro sahnesi olması gerekiyor. Belki uzun vadede yeni bir sahne ihtiyacı olabilir. Bizler de yeni bir sahne olmasını istiyoruz. Yeniden farklı bölgelerde, farklı seyirciyle buluşmak adına bu tür projeler istiyoruz.

Ferdi Dalkılıç kimdir?

Erzurum 1982 doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Ana Sanat Dalı’ndan 2007 yılında mezun oldum. 2013 yılında Konya Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı oldu. Şuanda Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevimi sürdürüyorum.RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar