Tüm dünyada tek ses

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla şehitler için dünyanın dört bir yanında anma törenleri düzenlendi. Yurtdışındaki Türk sivil toplum kuruluşları ve diplomatik misyonlar öncülüğünde düzenlenen etkinliklere çok sayıda Türk vatandaşının katıldığı görüldü. Etkinliklerde darbe girişiminin başarısız olmasında milletin gösterdiği direnişin rolüne vurgu yapılırken, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” mesajı öne çıktı. Düzenlenen törenlerde hain kalkışmada şehit düşenler için Kur’an-ı Kerim okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

17-07/16/ekran-resmi-2017-07-16-025455.png

ABD’nin New York kentinde yaşayan Türkler, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında Times Meydanı’nda toplanarak darbe girişiminde şehit olanları andı.

Yurtdışında, vatanından binlerce kilometre uzakta yaşayan Türklerin, darbe gecesi ülkelerindeki dış temsilciliklerin önlerini doldurduğuna da dikkat çekilen etkinliklerde, hainlere karşı tüm Türk milletinin birlikte olduğu vurgulandı. Diplomatik misyonlar tarafından yapılan açıklamalarda ise Batılı ülkelerde dile getirilen darbenin ‘kurgu’ olduğu yönündeki iddialara tepki gösterildi, yargılamaların demokrasi ve hukuk çerçevesi içinde sürdüğüne işaret edildi. ABD, Almanya, Çin, Endonezya, Malezya, Pakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde düzenlenen anma etkinliklerinde şunlar öne çıktı:

ABD: Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Konsolosluk’ta basın mensupları ile bir araya geldi. Darbe girişimine karşı halkın, siyasi liderlerin, medyanın, tüm toplum kesimlerinin birlikte mücadele verdiğini anlatan Yalçın, tüm Türkiye’nin demokrasi ve özgürlüğüne sahip çıktığını vurguladı. FETÖ’nün ABD’de 170 sözleşmeli (charter) okulu kontrol ettiğini ve bundan yıllık yaklaşık 730 milyon dolar gelir elde ettiğini anlatan Yalçın, “Maalesef FETÖ, Amerikalı vergi mükelleflerinin parasıyla finanse ediliyor. Ancak ABD bırakın Fetullah Gülen’i tutuklama ya da sınır dışı etmeyi, faaliyetlerine bile sınırlama getirmiyor” dedi.

Almanya: Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşları (STK) öncülüğünde, Köln Başkonsolosluğunda düzenlenen 15 Temmuz programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda, şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, gazilerin kahramanlık hikayeleri anlatıldı. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi Türkiye’den binlerce kilometre uzakta vatandaşların, ülkelerine ve demokrasiye destek vermek amacıyla dış temsilciliklerin önlerini doldurmasının, vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmasının gurur verici olduğunu söyledi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar