Tüm dünyada uluslararası öğrenci sayısı yüzde 200 arttı

ılıklı olarak sürekli tetikleyen etkenlerden olduğu bildirildi.
Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Direktörü Rahmi Mesud Yılmaz konuyla ilgili açıklamasında; öğrencilerinin yurtdışı eğitim tercihlerinde en büyük motivasyonlardan birinin işverenlerin işe alımlarında küresel bakış açısı kazanmış ve yabancı dili yerinde öğrenmiş adaylara daha çok fırsat tanımaları ve onların önlerini açmaları olduğunu ifade etti.

Türk adaylar için yurtdışı eğitim
Yılmaz, “2017 itibari ile ülkesinden uzakta eğitim gören öğrenci sayısının dünya genelinde 5 milyonun üzerine çıkmış olması günümüz iş sektörünü de kendini bu yönde şekillendirmeye yöneltti. Türkiye için de hem üniversitelerinin uluslararasılaştırılması hem de öğrencilerinin yurt dışı eğitim alarak küresel bir bakış açısı kazanmış olmasının önemi her geçen gün artmakta. Türkiye'deki iş sektörlerinde de yurtdışında eğitim almış yönetici sayısına baktığımızda, dünya genelindeki bu yönelimin ülkemizdeki yansıması net bir biçimde görebilmekte. Gelecek yıllarda bu oranın giderek artacağı ve yurtdışında eğitim görmüş adaylara verilen önceliğin neredeyse bütün sektörlere yayılacağı tahmin ediliyor. Bu durumun aynı zamanda tersine beyin göçünü teşvik edeceğinin ve farklı ülkelerde farklı disiplinlerde eğitim almış adayların Türkiye'deki iş sektörlerinin gelişmesine katkı sağlayacağının da göz ardı edilmemesi gerekiyor” dedi.

Yılmaz ifadelerini şöyle tamamladı: “Türkiye'deki eğitimin uluslararasılaştırılması adına bu Ekim'de Akare Fuarcılık olarak Türkiye'nin en büyük uluslararası eğitim fuarını yapmaya hazırlanıyoruz, 4 kıtadan onlarca okul temsilcisini Türkiye'de ağırlayacağız

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar