TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLİ KONUSU EĞİTİM

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenen 11. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının açılışı Milli eğitim Bakanı Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Programa MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Zonguldak, Kayseri, Giresun, Mersin gibi Türkiye’nin birçok yerinden üniversite öğrencileri, Selçuk Üniversite Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencileri katıldı. Program Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ve protokolün kurdele kesimiyle başladı. Bakan Yılmaz, kurulan stantları gezerek, buluş yapan öğrencilerden buluşlarla ilgili bilgiler aldı.

Bilim ve teknolojinin hayatın her alanında kendisini hissettirdiğini dile getiren Konya Valisi Yakup Canbolat, milletlerin kendilerini güvenle geleceğe taşımaları için bilgi üretmeleri ve bilgiyi geliştirmeleri ve yönetmeleri gerektiğini aktardı. Konya’nın bir eğitim, kültür, üniversite, sanayi olduğunun altını çizen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, 11. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının teknoloji çağını yakalama çabasındaki süreçte çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Akyürek, “Konya’mıza, ülkemize, vizyonuna katkı yapacağını düşünüyorum. 90’lı yıllarda büyük darbe emiş olan mesleki ve teknik eğitim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sayesinde artık hak ettiği konuma gelmiştir” diye konuştu.
BİLGİLER YÜKSEK TEKNOLOJİYLE ÜRETİME DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  “İnsan kaynağının en iyi şekilde değerlendirilmesi, bilim insanlarının yetiştirilmesi, bu alana ilgi duyan öğrencilerin desteklenmesi, bilgi ve tecrübe paylaşımına yönelik yarışmaların, bu tür etkinliklerin düzenlenmesi bilgi yolunda ülkemizin hedefe ulaşmasını sağlayacaktır. Biliriz ki marifet iltifata tabidir. Bilimle ilgili her faaliyet gençlerimizde merak uyandıracak ve gelecekle ilgili hedeflerine bilimi de dahil etmelerini de sağlayacaktır. Öğrencilerimizin uluslararası arenada yeterli seviyede yüksek teknolojiye vakıf olması, bildiğini üretime dönüştürmesi eğitimde önceliğimizdir. Ülkemizin en öncelikli ve en önemli konusu eğitimdir. Bu bilinçle 2002 yılında eğitime ayrılan kaynak 11 milyar lira, bu da o yılki bütçenin yüzde 10’una tekabül ediyordu. Bu yıl ise eğitime ayırdığımız kaynak 122 milyar ve bu yılki bütçenin de yaklaşık yüzde 20’sine tekabül ediyor” dedi

 


Robot temasının hayatın farklı alanlarında birçok alanında yer bulduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, robotların yavaş yavaş hayatın içerisinde yer aldığını kaydetti. Yılmaz, “Robot teması hayatımızın birçok alanında yer bulan önemli bir konudur. Teknolojide en büyük gelişim robot alanında gerçekleşmektedir. Bu alanda dün hayal edilen şeyler bugün birer birer gerçekleşiyor. Bu alandaki gelişmelere bir sınır koyabilmek de mümkün değildir. Önce hayal, sonra buluş. Her öğrencimizin bu alanda bir icat çıkarmasını istiyoruz, icatların da birbiriyle yarışmasını istiyoruz. Bu etkinlikten de görüleceği üzere gerek ülkemizde gerek dünyada güzel bir gelecek için hayal kuran birçok gencimiz var. Türkiye’de ve dünyada güzel gelecek için hayal kuran birçok gencimiz var. Einstein ‘Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere götürür’ diyor. Onun için hayal etmeyi hiçbir zaman bırakmayın. Hayal edeceğiz ki hayalimiz bir gün gerçek olsun ve hayat bulsun. Kazandırılan şeylerin en önemlisi belki bu milletin özgüveninin yeniden kazandırılmış olmasıdır. Yetiştirdiğimiz mühendisler Atak helikopterini yaptı. Altay tankını yaptı. Göktürk 2 uydusunu yaptı. İnsansız hava aracı Anka’yı üretti. Milli piyade tüfeğini üretti. HÜRKUŞ eğitim uçağını üretti ve bir çoğu da ihraç ediliyor” açıklamalarında bulundu.


Program konuşmalarından ardından robot yarışlarıyla devam ederken, 11. Uluslararası MEB Robot Yarışması 10-11-12 Mayıs tarihlerinde açık olacak.

Haber: Ramazan Düşünceli

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar