Tuzcuoğlu yeni şehir konseptini anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Avusturya’nın Başkenti Viyana’da  Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) temsilcileri ile bir araya geldi.

UNIDO’nun yaptığı çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi alan Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, UNIDO’nun son yılarda çevresel sürdürülebilirlik, küreselleşme ve yoksulluğun azaltılması kapsamında hayata geçirdiği çalışmaları değerlendirdi. Söz konusu çalışmaların önemine vurgu yapan Tuzcuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında da Yong’a bilgi verdi.

Yong ile bir araya geldiği toplantıda Türkiye’deki ulusal kalkınma modelinde, ekonomik büyüme, sosyal kapsayıcılık ve çevrenin korunması ilkelerini temel alan insan odaklı bir kalkınma modelinin benimsendiğini belirten Tuzcuoğlu, hızla artan nüfusa dikkat çekti. Artan nüfusun kalkınmayı doğrudan etkilediğini vurgulayan Tuzcuoğlu, bu kapsamda çevre üzerindeki baskının da arttığını belirterek Türkiye tarafı olarak çevrenin korunması ve enerji verimliğinin sürdürülebilmesi için yapıcı tutumun sürdürüleceğini ifade etti. Yong ise Türkiye’nin UNIDIO için çok önemli bir ülke olduğunu, UNIDO ile Türkiye arasında mevcut projelerin başarı ile uygulandığını yeni projelere de her zaman açık olduklarını dile getirdi. Yong, “Sürdürülebilir Şehirler” konusunda yeni bir proje başlanması konusunda ad anlaşmaya varıldığını açıkladı.

UNIDO’nun enerji bölümü ile de bir görüşme gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, UNIDO tarafından geliştirilen sürdürülebilir şehirler proje öneri önerisi üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir şehir konsepti geliştirildiğini dile getiren Tuzcuoğlu, bu konseptin insan odaklı, enerjiyi verimli kullanan, çevre dostu akıllı uygulamaları da içeren entegre bir şehir modeli olduğunu ve bu konuda dört şehirde planlanan uydu şehirler kurulacağını belirtirken söz konusu uygulamanın 20 şehir üzerinde yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar