UN FiYATLARI TAVAN YAPTI

Geçtiğimiz yıl 50 kilosu 70 liradan satılan bir çuval un bu yıl 145 liradan satılıyor. Fiyatlarda yaşanan yüzde 100'ün üzerindeki artış buğday girdi maliyetlerinin yüksek olması olarak değerlendirildi.

Türkiye'nin tahıl ambarı olan Konya, un fiyatlarındaki artıştan etkilenen illerin başında geliyor. Buğday taban fiyatının geçen yıl yüzde 50 artış ile açıklandığını söyleyen uncu esnafı Ahmet Gündüz, "Buğday taban fiyatı tarihinde ilk kez yüzde 50 artış gösterdi. Bu artışa rağmen ekimde yaşanan daralma, maliyetlerin yüksek olması un fiyatlarının da yükselmesine neden oldu" diye konuştu. Çiftçinin buğdayda kalite ve verimin düşmesi nedeniyle başka ürünlere yönlendiğini ifade eden Gündüz, "Çiftçi buğday yerine bire üç veren mısır ekimine başladı. Mısırın yanı sıra verimi yüksek olan ürünler ekiliyor.  Bu nedenle buğday üretiminde yaşanan daralma talepteki artış fiyatlara da ciddi oranda yansıyor" dedi.

EKİMLER DENETİMLİ OLMALI

“Çiftçinin denetimli ürün yetiştirmesi gerekir” diyen Gündüz, "Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hangi bölgenin hangi ürünü ekmesi gerektiği ile ilgili bir harita çıkarması gerekir. Buna göre ürün ekimleri yapılmalı. Geçtiğimiz yıl patates fiyatları yüksek olduğundan bu yıl birçok çiftçi patates ekimi gerçekleştirdi. Bu yıl ürün fazlalığından dolayı patates fiyatları düşük olacak diye tahmin ediliyor. Buğday da bunun gibi ürünün para etmemesi üreticiyi başka ürünlere yönlendirdi" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ

“Konya'da üretilen buğdayın Konya'ya yettiği gibi Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak kadar çok olduğunu bu nedenle de geçmişte Konya tahıl ambarı olarak bilinirdi” diyen Ahmet Gündüz, "Artık Konya bu gidişle kendine yetecek kadar bile üretim yapamayacak duruma gelecek. Bir an evvel çiftçi desteklenmeli, ürünlerindeki kaliteyi artıracak programlar geliştirilmeli. Taban fiyatları yüksek olmalı. Çiftçi, ürettiği ürünün karşılığını almalı" dedi.

Gündüz son olarak, un çuval fiyatlarının kaliteye göre 95 lira ile 145 lira arasında değiştiğini ifade etti. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar