VAHŞETE ‘DUR’ DEMELİYİZ

Arakan’da Müslümanların yaşadığı acı ve vahşet giderek büyüyor. Rasyonel Haber Gazetesi olarak yaşanan acıların nasıl durması gerektiğini vatandaşlara sorarak sokağın nabzını tuttuk. Arakan’da Rohingyalı Müslümanların yaşadığı acı ve hüznün bir türlü bitmemesine Konya sokaklarından da tepki geldi. Budist rahipler ve askerler tarafından katledilen Müslümanlar çıkış kapısı olarak gördükleri Bangladeş’te yaşam savaşı veriyor. Avrupa ve birçok İslam ülkesi suskunluğunu korurken, Türkiye her türlü diplomatik girişimi yaparak, Müslümanlara uygulanan şiddete son vermek istiyor. Ayrıca Konya’nın Türkiye’nin birçok yerinde Arakan’a gıda yardımları yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar’da yaşanan insanlık dramına son vermek için Myanmar ve hükümetleriyle çalışmak istediğini belirtti. Bu zulme BM’in bir an önce müdahale etmesi gerektiğini belirten Konya halkı, Arakanlı Müslümanların çektiği eziyetin bir an önce bitmesi gerektiğini kaydetti. Müslüman bir ülke olarak, din kardeşlere yapılan bu eziyete Türkiye’nin yaptığı girişimleri yerinde bulan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu acıyı yakın zamanda bitireceğini inandığını söyledi.

FİTRE VE ZEKATLARINIZI ARAKAN’A GÖNDERİN

Müslümanlar ülkeler olarak birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenmemiz gerektiğine vurgu yapan Adem Sert, diğer İslam ülkelerinin yaşanan bu acıya kayıtsız kaldığını söyledi. Bir ve beraber olarak Müslümanların her türlü zorluğun üstesinden geleceğini kaydeden Sert, herkesi Arakan’a yardıma davet etti. Sert, “Arakan yerine Hristiyan bir topluma bu yaptırım uygulansaydı, bütün dünya ayağa kalkardı. Arakanlı Müslümanların Osmanlı Devleti’ne büyük yardımları dokundu. Müslümanlar zekat  fitre, gıda ve yardımlarını Arakan’a göndersinler. Bugün onlar yardıma muhtaç durumda bizler hükümet yardım yapıyor. Halk olarak bizler de yardım elimizi uzatmalıyız. Yarın o duruma düşmeyeceğimizi kim garanti edebilir?” diye konuştu. Müslüman ülkelerin de artık sesini çıkarması gerektiğinin altını çizen emekli Mehmet Öztaş ise, artık vahşetin ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Acının bir an önce durdurulması gerektiğine vurgu yapan Öztaş, Kurban Bayramında bir kişinin kestiği kurbanın yarısını Arakan’a göndermesi gerektiğini ifade etti. Acı ve vahşetin yaşandığı yerde canlarını oradakilerin canını kurtarmanın peşinde olduğunu söyleyen Öztaş, Türkiye olarak Sivil Toplum Kuruluşları ve derneklerden Myanmar’a kurban yardımlarını göndermeleri gerektiğini dile getirdi. Türkiye ve İslam ülkelerinin bir çatı altında birleşmesi gerektiğini ifade eden Sefa Şahin, “Türkiye diplomasi ve gıda olarak elinden geleni yapıyor. Türkiye ve diğer İslam ülkeleri bir çatı altında birleşmeli ve yardımlar artarak devam etmelidir. Türkiye olarak nasıl ki Suriyelilere yardım ediyorsak, Arakanlı kardeşlerimiz de yardımları hak ediyor. Gerekli alt yapı sağlandığı takdirde, vahşet yaşayan Müslümanlara da kapılarımızı açmalıyız. Bir Müslüman, diğerinin din kardeşidir” dedi. 

MÜSLÜMAN, MÜSLÜMANIN DİN KARDEŞİDİR

Yaşanan acı ve vahşeti medya aracılığıyla gördüklerini söyleyen Esnaf Yılmaz Güven, Türkiye’nin atacağı adımların her zaman arkasında olacaklarını kaydetti. Hükümetin Arakanlı Müslümanların yaşadığı acıyı durduracağına inandığına vurgu yapan Güven, 24 yıl boyunca Konya’da esnaflık yaptığını dile getirdi. Güven, “Biz de hükümete her zaman destek vermeye hazırız. Vatandaşlar olarak bizler de yardımlarımızla Arakan’a destek vermeliyiz. Diğer İslam ülkeleri gerekli duyarlılığı göstermiyor. Türk milleti yaşanan bir acıya asla kayıtsız kalmaz ve gerekli desteği her zaman verir” diye konuştu. Dilden, dinden, ırktan önce gelen kavramın insanlık olduğuna değinen Bayram Korkmaz, insanların katledilmesinin insanlık dışı olduğunu söyledi. Tevrat’ta “Öldürmeyeceksin” emrinin olduğunu aktaran Korkmaz, “Budist rahiplerin yaptığı bu vahşet asla kabul edilemez. Türkiye ve İslam ülkeleri birleşerek, olarak Myanmar’daki vahşete bir yaptırım uygulanmalıdır. Vahşeti görüp de ses çıkarmayan ülkelere anlam veremiyorum. STK’lar ve vatandaşlar olarak ‘Vahşete dur’ demeliyiz. Gücümüzün yettiği kadar millet olarak Müslüman kardeşlerimize, un, şeker, gıda payımıza ne düşüyorsa, destek vermeliyiz” dedi. Haber: Ramazan Düşünceli        

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar