Vergi barışında son gün 31 Ekim

Barışmak için geç kalmayın

AK Parti Hükümeti tarafından çıkartılan ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan vergi borcu yapılandırılmasında son gün yaklaştı. Yetkililer, yapılandırmadan faydalanacak olanların son gün 31 Ekim’i beklemeden gerekli başvurularını yapmalarını istedi.

2016 vergi borcu yapılandırma kanunun onaylanması ile hangi vergi borcu olursa olsun borçların ana kısmına taksitlendirme ve daha az tutarda ödeme imkânı gelmişti. 6,3 milyon vatandaşımızın yararlanması beklenen vergi affında son gün 31 Ekim. 2016 Vergi borcu yapılandırma kanunun onaylanması ile hangi vergi borcu olursa olsun borçların ana kısmına taksitlendirme ve daha az tutarda ödeme imkânı gelmişti. Aynı zamanda söz konusu borçlar ile ilgili geçmişten gelen cezalarda kaldırılırken gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiliyor. Bu faiz borçlarının yerine Yurtiçi ÜFE oranı ilave tutulacak. Vergi yapılandırılma kanunun yürürlüğe girmesi ile yaklaşık olarak 6,3 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Borçların ödenmesi sonrasında 93 milyar TL vergi alınacağı belirtiliyor. Yapılandırma kapsamında 4,2 trafik cezası olan ve 3,9 milyon vatandaşın motorlu taşıtlar vergisi olan vatandaşlar da bu kapsamda geçmiş dönemden gelen borçlarını vergi dairelerine başvurarak yapılandırarak taksitlendirebilecekler.

YETKİLİLER UYARDI SON GÜNE BIRAKMAYIN

Devlet kurumlarına olan birçok borcu içine alan kanun özellikle, gecikme faizleri, vergi ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gecikme zamları, gümrük vergileri, emlak vergisi çevre temizlik vergisi, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, Yurt-Kur öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK prim borçlarının yanı sıra Belediyelerin alacakları da bu kapsamın içerisinde yer alıyor. Yapılandırma kapsamında, SGK’ya borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, ana paraya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacak. SGK’ya borcu olanlar peşin ödemenin yanı sıra iki  aylık dönemler  halinde  ödeme yapabilecekler.  Böylece;  6 taksit  (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay),  18 taksit  36 ay vade ile ödenebilecek.  Yetkililer, yapılandırmadan faydalanacak olanların yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle işlerini son güne bırakmaması gerektiğini belirtti.

Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar