Yağışlar Konya Ovasına hayat verdi

Konya yoğun kar yağışlarının olduğu bir kış mevsimi geçirdi. Yoğun kar yağışları ve son günlerde yağan yağışlar sayesinde herkes rahat bir nefes aldı. Yağışlar kuraklık şüphesini ortadan kaldırırken, çiftçileri memnun etti. Çiftçilere bir müjde de barajların doluluk oranlarından geldi. Konya’da son yılların en çok yağışı alınırken gözler barajlardaki doluluk oranlarına çevrildi. Barajlar ve depolama tesislerinin doluluk oranlarında geçen yıla göre ciddi artı yaşanıyor. Barajların doluluk oranındaki artış her kesimi memnun ederken Konya’da bulunan barajların Mayıs 2016 tarihine kıyasla Mayıs 2017’ye göre doluluk oranlarının arttığını kaydeden DSİ Bölge Müdürü Birol Çınar, depolama tesislerinin doluluk oranlarının yüzde 80’lere ulaştığını ifade etti.

DEPOLAMA ALANLARI DOLULUK ORANI YÜZDE 80

2017 yılında geçen seneye oranla Konya ve bölgesinin ciddi anlamda kar yağışı ve arkasından yağmur yağışını aldığını dile getiren Çınar, yağışların barajların doluluk oranlarını olumlu yönde etkilediğini aktardı. Çınar, “Konya civarında 10 adet depolama tesisi bulunuyor. Bunların ortalama doluluk oranı yüzde 70 seviyesindedir. Geçen sene bu günlerde söz konusu depolamalar yüzde 58 doluluk oranına sahipti. 10 tane depolama tesisinde şu anki doluluk oranı yüzde 70, geçen seneye göre yüzde 20 daha fazla su var. Apa Barajı yüzde 80, Altınapa Barajı yüzde 53, Sille Barajı yüzde 84, İvriz Barajı yüzde 74, Yılmaz Muslu Barajı yüzde 90, Bağbaşı Barajı yüzde 80, Damlapınar Barajı yüzde 40, Beyşehir Gölü yüzde 80, Çavuşçu depolama yüzde 20, Suğla depolama yüzde 80 doluluk oranına ulaştı. Konya’da büyük barajlar ve depolama tesisleri yanında küçük birçok depolama tesisi de bulunmaktadır. Depolama tesislerinin toplam doluluk oranı yüzde 80, 2016 senesinde yüzde 64 oranına sahipti. Barajlarda ve göletlerdeki doluluk oranları geçen seneye göre, memnuniyet vericidir. Ramazan ayının ilk haftasında yine yağışlı havanın devam ettiğini görüyoruz. 2017’de sulama sezonu da 45 gün geç başlayınca, ciddi anlamda tarımda bir su tasarrufu sağlandı” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA SUYU TASARRUFLU KULLANMA UYARISI

2017 yılında, geçen seneye göre barajların doluluk oranlarının yüksek olduğuna değinen Çınar, tarımla uğraşan çiftçilere sulama sezonu boyunca, su konusunda sorun yaşamayacaklarını söyledi. Yoğun yağışın olumlu yansımasını çiftçilerin ve tarımla uğraşan diğer paydaşların göreceğini belirten Çınar, “Konya’da yağışların devam edeceğini düşünüyorum. Kuraklık beklentimiz yok. Konya ve bölgesinde birçok depolama tesisi bulunuyor. Kurak dönemlerde Konya’da bulunan 23 depolama tesisi herkesin imdadına yetişiyor. Türkiye’nin su zengini bir ülke değildir. Üç tarafımız denizlerle çevrili de olsa su fakiri bir ülkeyiz. Vatandaşları suyu her zaman tasarruflu kullanmaya çağırıyorum. Kesinlikle günlük işlerde su tasarruflu kullanılmalıdır. Suyun alternatifi bulunmuyor. Çiftçi kardeşlerimiz de suyun tasarruflu kullanılması konusunda bilinçli davranıyor, Çiftçilerimiz  damlama ve yağmurlama sulama yöntemine geçti, su tasarrufu konusunda bilinçlendiler. Ama yine gelecek nesiller için suyu tasarruflu kullanmalıyız” açıklamalarında bulundu. Haber: Ramazan Düşünceli

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar