Yaşam alanı inşa ediyoruz

Değer katanların bu haftaki konuğu inşaat sektörünün belirleyici firmalarından Beğen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Demirci oldu. Kendisi ile keyifli bir sohbet gerçekleştrdik.

Röportaj Havva Güldiken

 

VEHBİ DEMİRCİ RÖPORTAJ

Vehbi Demirci Kimdir? Kaç yıldır bu sektörün içerisindedir?

1969 Bozkır Yeniköy doğumluyum.  Babam Remzi Demirci, Kardeşim Ekrem Demirci 3 tanede kız kardeşimiz var. Evliyim 4 çocuk babası ve 2 de torun sahibiyim.

1974 yılında köyden Konya’ya hicret ettik. Babam Avrupa’daydı ve 76 yılında bıraktı ve geldi.Beğen Emlak olaraktan Karaman caddesi nde 1978 yılında emlak işine atıldık. Bende İmam Hatibe başladım. Ancak ticarete yatkınlığım nedeniyle ve babamın yönlendirmesi ile okulu bırakıp bir manifaturacının yanında çalışmaya başladım. Uzun süre manifatura ve marketçilik ile ve emlakçılık ile uğraştık.

Süreç içerisinde birlikten güç doğar dedik. 2002 yılında babamla ve kardeşimle beraber birleştik. Emlakçılığı bıraktık. Konya Beğen İnşaat Limited şirketimizi açtık. O gündür bugündür Konya’ya  konut üretmeye devam ediyoruz.

 Bu güne kadar kaç kişiye konut edindirdiniz ?

Bugüne kadar  3000 konut teslim ettik. Herkesi evlendirdik.  Evlendirdiğimiz insanların Düğünlerine ve cenazelerine katılıyoruz. Bugüne kadar bir tanesi gelipte ya lanet olsun senden bir daire aldım 20 sene önce dedirtmedik. Bu zamana kadar yine bahsettiğim gibi 3000 konut ürettik. Babamızda başımızda devam ediyor. Ama birkaç yıl önce dedi ki artık ben size devrediyorum bayrağı. Bizde bir arayış içerisine girdik. Nasıl bir site yapalım? Nasıl bir konut yapalım? Kendimizi nasıl ilerletelim derken artık site vadi dediğimiz konutlar yapmaya başladık. Meram ilçemizde beğen vadi evler diye konut yaptık.  25.000 merte alanda toplam 370 daireden oluşan bir ev. Yeşil alanlarımız çıktı. Çocuklar cıvıl cıvıl oynamaya başladı.

Yaşam alanı inşa ediyorsunuz değil mi ?

Yaşam alanı inşa ediyoruz evet. Ben müşterime hep şunu derim; ben size daire satmıyorum ben size yeşil alan satıyorum.

Devam eden ve yeni projeleriniz bahsedermisiniz

Beğen bahar evleri dediğimiz büyük bir projemiz var.İnşallah son bir bloğumuz kaldı onu da teslim ettikten sonra tamamıyla bitiricez.

Adına Osmanlı konutları dediğimiz Selçuklu ilçesinde şefikcan caddesinde bir projemiz daha var.

Neden Osmanlı konutları ?

O zamanlarda dizilerde Osmanlıya karşı böyle bir kin vardı, olumsuz diziler vardı. Adını neden Osmanlı koyduk bilmiyorum ama Osmanlı zor kuruldu. trt 1 e buradan sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Diriliş’i bize sevdirdiği için. Dirilişi seyrederken ben gerçekten nasıl bir Osmanlı torunu oldugumuzu çok zor şartlardan geldiğini, hainlikler, insanın kardeşi hain çıkıyor. Adını da bu yüzden Osmanlı koyduk. Ama Osmanlı zor kurulmuş.  Bizimde çok zor oldu. Neden derseniz 8 tane parsel birleştirdik. Yani bizim amacımız ana temamız site de bir yaşam alanıydı. Tabi 8 parseli birleştirirken 100 e yakın arsa sahibimiz vardı. 3 bloğumuzu teslim ettik. Son bir bloğumuz kaldı. Adına yakışır şekilde istihdamlı bir projemizi yapacaz. Osmanlıyı teslim edicez.

Bundan sonraki süreçtede bu ekonomik süreçle alakalı 17 aralık ve 15 temmuz arası zaten bir kırılganlık vardı. Ama biz bu kırılganlığıda pek dillendirmedik kardeşimle beraber . bizim üreten insanlar  olmamız lazım.  Üreteceğiz ki kazanacağız, kazandığımızı hayrımızla her zaman paylaşacağız dedik.

Yine Kelebekler vadisinin orda 400 dairelik güzel bir projemiz olacak. Toplam 5000 metrelik bir alanda Konyanın özel bir projesi olacak inşallah. İçinde mescidin olabileceği, kreşlerin olabileceği tamamen havuzların fitnessların olacağı bir yer olacak.

Bir de yeni meram ilçemizde kovanağzı bölgesinde bir projemiz olacak. 268 dairelik proje. İnşallah bunlar sizlerinde aracılığı ile 2017 yılında lasmana çıkacağız. Konyamıza altın değerinde 3 tane proje sunacağız. Bu projeleri yaptıktan sonra evlatlarımıza güzel bir miras bırakmış olacağız.

Alnımız ak. Ama tabi ekonomik sorunlarla da ister istemez boğuşuyoruz. Olumsuzları bir kenara bırakarak bundan sonra 2023 2050 2077 hedeflerine cumhurbaşkanımızın bu hedeflerine emin adımlarımızla ilerleyeceğiz.

Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Konya’mız bizim Selçuklunun başkenti yapmış bir şehir. Yine Osmanlıya başkent yapmış bir şehir. Allah nasip ederse burada şu an 200 e yakın çalışan personelimiz var şantiyemizde. Bunlar güzelliktir. Ya değilse kiralar aldı başını gidiyor. Aldıgımız dükkan ev kiraları bize yeter ama amacımız burada bu değil. Amaç burada üretmek. Ben üretmeyi seviyorum gerçekten. Bugün şantiyeye gidiyorum 200 e yakın insan çalışıyor..

Ticari projeleriniz var mı ve ya yurtdışından aldığınız projeler var mı ?

Biz tabi 38 yıllık bir firmayız. Hep konut ürettik. Aslında ticari projelere atılmamız lazımdı, atılsaydık güzel paralarda kazanılabilirdi ama ben konutu inceliği çok severim. Tabi İstanbul ve farklı ülkelerden de geldi ama babam bize şunu dedi; oğlum minareyi kaçırmayın der. Minare bizim buradadır. Uzaklaşma yaptığın işi kontrol altında tut.

Bir gün inşaata gitmediğim zaman bir sürü hatalar meydana geliyor. Biz şantiyemizin başındayız. Kontrol edemediğimiz  güç bizim değildir. Belki birkaç sene sonra evlatlarımızda mimar mühendis oldugu zaman açılabiliriz. Konyada birkaç tane firma bugün istanbula konut yapmaya başladı. Dağ mühendislik gibi büyük firmalar başladı. Buda bir kazançtır. Bugün Afrikadır diğer ülkeler olsun bizden 50- 60 yıl gerideler. Bunlara açılmamız lazım. Bunlardan korkmamız lazım. Konyadan güçlü müteahhitlerin çıkması lazım, birlikte çıkmamız lazım , 5- 6 tane müteahhitin birleşip böyle projeler yapması lazım. Konya da bu birlikteliği yakalamamız lazım.  Konyamızın en büyük eksikliği bu. Birliktelik olmuyor.

Birde çok fazla firma var değil mi?

Tespit edilen 350 tespit edilemeyen 1200 müteahhit kayıt oranı var.

Sektör çok mu kazançlı?

Aslında bu çok müzdarip olduğumuz bir soru. 38 yıllık bir firmayız sadece tek inşaat işi ile uğraşıyoruz. Şu anda ofisimizde 12 ya yakın kişi çalışıyor. Şu an şantiyede 200 e yakın kişi çalışıyor. Bir masraf tablomuz var. Ama dediğiniz gibi adam petrolcü ek gelir olaraktan inşaat yapıyor. Ordan da kalsın 5 tl diyor ordan da kalsın 10 tl diyor. Biz bunlardan gerçekten nasıl soyutlanacaz bilmiyorum. Hükümetimiz bu konuda nasıl bir yaptırım yapabilir. Bu durum birazda arsa sahiplerinden kaynaklı.

Kat karşılığı arsa çalışmalarında uygun oran nedir ?

Bu çok önemli bir konu. Arsa sahiplerini  bir bilgi vereyim. Biz arsa sahiplerinin arsalarını alırken arsa sahibi ibaresini kaldırdık. Müşteri olarak görüyoruz. Aynı kalitede dairelerini teslim ediyoruz. Kendimize ne yapıyorsak arsa sahiplerine de aynısını yapıyoruz.

150 ile  alıp kapısından kaçıp bacasından kaçarsak kaliteli bir bina çıkmaz. Bu bina 3-5 yıl sonra dökülmeye başlar. Bende 150 ye alıyorum sizde 150 ye alıyorsunuz bu sefer bizim değerimiz ne olacak? Arsa sahipleri bunu bilmeli sen kimsin kaç yıldır bu işi yapıyorsun hangi firmasın tecrüben bilgi birikimin nedir yaptığın konutları bi gezip gelelim bize bir adres ver demesi lazımken maalesef orana takılıp kalıyoruz. Ben kaliteli bir bina yapacaksam 145 den alırım 300 e satarım satış zamanı. Sizde normal bir daire yaparsınız 150 ye düşük kaliteli olur 200 e zor satarsınız. Burada kaybeden yine arsa sahibi.

Arsa sahibi arsalarını verirken firmanın geçmişine bakmalı. Firmanın iş bitirirliğine ve güvenirliğine bakmalı.  Yaptığı örnek daireler bakması lazım. Aynı zamanda belediyelerimizde yine bu noktada bizlere yardımcı olması lazım.  Bizim istediğimiz bir masanın etrafına beledijye başkanımız müteahhiitimiz gaznetcimiz medaşımız koskicimiz medyamız oturalım. Bu bina bizim, bu ülke bizim, bu Konya bizim. Daha güzel yaşanılabilir mekanlar olması lazım. O yüzden çocuklarımıza iyi bir miras bırakalım.

Konya mimarisini anlatan  örnek yapılar,örnek mahalleler ve ya özgün mahalleler gibi projeler var mı gündeminizde ?

Tabii arzu ediyoruz ama müşterinin bilinçli olması lazım. Müşterilerimiz artık hep modern şeyler istiyorlar. Soruyorum neden modern şeyler istiyorsunuz. Yeni projemiz iba life diyebileceğimiz bir proje burada belki şu bahsettiğiniz projeler olmayacaktır ama botanik bahçe yapacağız, çam ağaçları ve meyve ağaçlarıda dikeceğiz. Herkese 20 şer 30 ar metre alanı vereceğiz. İnsanları organik tarıma alıştaracağız. Burada bu temaları ön plana alacağız. Bizde arzu ediyoruz ki böyle mengüç sokaklarından bahsettiniz ya böyle sokaklarımız olsun akşamları gezebileceğimiz. Estetik ruhlu olması lazım. Estetik kurul olmalı.

İmar yönetmeliği estetiktir. Şunu yapmamız lazım binanın boyutu, rengi, tipi her şeyi estetiğe girmesi lazım.

İnşaat sekötürü zor bir süreç bunu konuşursak bitmez. Bu yüzden bir masanın etrafına muhakkak belediyelerin bizleri alması gerekiyor. Bizim fikirlerimizi ön plana alması gerekiyor. Bir de müşteri alması lazım. Bize bir şeyler söylemeleri lazım.

Doların yükselişi sektörü nasıl etkiliyor?

Tabi doların yükselişi 15 Temmuzdan sonra maalesef dış güçler boş durmuyor. Türkiyeyi  sıkıştırmak için sektöre de inanılmaz bir etkisi olmaya başladı. Çünkü her şey dolara endeksli. Petrol, inşaat malzemesi dolar endeksli. İster istemez piyasada yükselmeye başladı. Yatırımcılarda ben neden yatırım yapayım diyor. Doları alırım. Dolarda karım daha yüksek diyor.

Ama biz bu olumsuzları bi kenara bırakarak sürekli yatırım yapacağız. Ev ihtiyacın varsa ev araba ihtiyacın varsa araba alacaksın. Hükümetimizde boş durmuyor. Kredileri düşürmeye çalışıyor. Esnafı rahatlatmak için vergi afları çıkartmaya çalışıyor.

Ben kötümser bakmıyorum, hep iyimser bakıyorum olaylara inşallah daha güzel olacak diye ümit ediyorum.

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar