Yazarlar Birliği 2018'de 37 etkinlik düzenledi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, 2018 yılı içerisinde 37 farklı etkinlik düzenleyerek, "Bilim, sanat, ahlak, edebiyat, tarih, kültür ve dini alanda birçok konuyu ele aldık" dedi. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, birlik olarak 2018 yılında yapılan etkinlikler hakkında bilgi verdi. Birlik binasında kameralar karşısına geçen Prof. Dr. Hayri Erten, 2018 yılı içerisinde bilim, sanat, ahlak, edebiyat, tarih, kültür ve dini alanda toplamda 37 etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi. 2018 yılı için hazırlanan etkinlik takvimine göre tüm programların tamamlandığını söyleyen Erten, "Etkinliklerimize akademisyenler, üniversite öğrencileri, orta öğretim öğrencileri ve yazarlarımız yoğun ilgi göstermiştir. Her etkinliğimize önemli sayıda izleyici katılmıştır. Ayrıca etkinliklerimiz gazete ve televizyonlar da yayınlanarak hem de haber yapılarak toplumumuzun geniş kesimlerinin istifadesine sunulmuştur. Bu bağlamda TYB Konya Şubesi özellikle 2018’de Konya’ya etkinlik baharı yaşatmıştır" dedi. "TYB Konya Şubesi, örgün eğitim ve öğretimin dışında halkımızı ve genç öğrenci kardeşlerimizi eğiten ve sosyalleştiren informel ortam ve imkanlar sağlamıştır" diyen Erten, "Hedefi, amacı, çıktıları ve zamanlaması belirlenmiş ve programa bağlanmış kurumsallaşmış bir TYB Konya Şubesi Konya’nın hatta ülkemizin hizmet aşığı müessesesi haline gelmiştir. Adeta bir eğitim ve sosyalleşme kurumu işlevi görmeye devam etmektedir" diye konuştu.

FİKİR İNSANLARINI BİRARAYA GETİRDİK

Erten açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "TYB Konya Şubesi 2018’de ülkemizin ve Konya’mızın önemli araştırmacı ve fikir insanlarıyla Konya insanını buluşturmuş, vizyonlarını ve bilgilerini geliştirmelerine veya güçlendirmelerine katkı vermiştir. Edebiyatımız pek çok yönleriyle ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Prof. Dr. Ahmet Sevgi edebiyatımızdaki zihniyet değişimini, Prof. Dr. Ali Temizel İran’daki Türk lehçelerini, genç öğrenci arkadaşlarımızdan oluşan Anadolu Mektebi edebiyatımızda yerli ve milli bir ses olarak Tarık Buğra’yı, Doç. Dr. Şerife Akpınar Naat ve Su Kasidesini, Mustafa Özçelik ve Yusuf Yıldırım Yunus Emre Divanını, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Cengiz Aytmatov’un eserlerinde ötekileştirme sorununu, Osman Özbahçe ve Ahmet Murat Özel Şiir Şairin Neyi Olur? konusunu, Hüseyin Yorulmaz ve Osman Sarı bir neslin ağabeyi olarak Erdem Beyazıt’ı, Mehmet Nuri Yardım Edebiyatımızda Mizahı, Dr. Öğretim Üyesi Ali Baykan Sabahattin Ali’nin Öykülerinde Konya’yı, Ayşe Ünüvar Popüler Kültürün doğal yazmaya etkisini, Hidayet Duyar Amak-ı Hayal’in edebiyatımızdaki yerini, Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün Türk ve Arap edebiyatında ortak değerleri anlatmış, açıklamış ve yorumlamışlardır. Prof. Dr. Mim Kemal Öke aşkın hakikat bilgisine dönüşünü takipçilerimize değerlendirmişlerdir. Göksel Baktagir gibi büyük sanatçımız virtuözite ve müzikalite mevzusunu uygulama örnekleriyle icra etmiştir. İslami değerlerle iç içe geçmiş sanatımız üzerine Prof. Dr. Ahmet Çaycı İslam Mimarisinde anlamı, Dr. Öğretim üyesi Yaşar Erdemir Selçuklu’da Taç Kapıları, İbrahim Dıvarcı ve Fatih Sezgin Türklerin Mirası Belgeselini ve Doç. Dr. İbrahim Kunt Anadolu Selçuklu Dönemi Kaynaklarını ele almışlardır. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Şiirimizde Konya’yı takdim etmişlerdir."

GENÇLERİMİZLE BULUŞTUK

Sayısız programa ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Erten, "TYB Konya Şubesi geleceğin mimarı üniversite gençlerinin fakülteleri dışında kendilerini geliştirmelerine ve ilave beceri ve yetkinlik kazanabilmelerine de yardımcı olmakta Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte Farsça, Arapça ve Selçuklu Tarihi alanlarında dersler verdirmektedir. İlgili kardeşlerimizin istifade edebileceği kütüphanemiz de hizmettedir. Birliğimiz her geçen yıl çıtasını yükselterek Konya’mıza, toplumumuza ve gençlerimize sosyo-kültürel ve dini değerlerimizi, şahsiyetlerimizi, birikimimizi ve kazanımlarımızı aktarmaya devam etmektedir" dedi. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar