Yediğiniz haram olmasın !

Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, helal gıda konusunda Türkiye’de ve Müslüman ülkelerde büyük sıkıntıların yaşanmadığını belirterek, Müslüman bireylerin haram gıdalar konusunda her zaman dikkatli davranmaları gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’de üretilen bir takım gıda ürünleri, helal tüketim açısından şüpheli maddeler arasına giriyor. Helal gıda tüketiminde vatandaşın oldukça dikkatli hareket etmesi kendi yararına olurken, fikir ayrılığı yaşan alimler kafaların karışmasına neden oluyor. Sıklıkla fikir ayrılığı yaşayan âlimlerin bir kısmı, değişime uğramış katkı maddelerinin yenilebilir olduğunu söylerken, bir kısım âlimler ise kesinlikle yenilemeyeceğinin fetvasını veriyor. İslam ülkelerinde helal gıda konusunda çok büyük problemlerle karşılaşılmadığını söyleyen Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, “Türkiye’de helal gıda konusunda büyük bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu konuda da ülkemizde bazı kişiler helal gıda konusunda biraz abartabiliyor. Bazı kimselerin ise ticari çıkarları olduğu için bir takım söylentiler çıkarabiliyor. Toplumda tanınıp, meşhur olma çabalarına kadar varan kişilerle de karşılaşabiliyoruz. Kişi dikkat ettiği sürece bir problem oluşturmuyor ama tabi bazı konularda abartılıyor” şeklinde konuştu. 

MÜSLÜMAN ÜLKELERDE SIKINTI YOK

Kuran – ı Kerim’in haram gıdalar hakkındaki ayetlerinden bahseden Küçük, “Özellikle Kuran – ı Kerim’de yemekle ilgili haram konusu Maide Suresi’nin 4’üncü ayetinde ve Enam Suresi’nde haram yiyeceklerle alakalı kısa bir ayet yer alıyor ve içerisinde yine dört başlıkta toplanmış. Bu haramlar arasında, ölü eti yemek, kan içmek, domuz eti yemek ve Allah’ın adının dışında başka bir isimle kesilmiş et yemek yer alıyor.  Besin açısından temel haram olan ürünler bunlardır” diye konuştu. Ayrıca Türkiye’de yapılan toplu kesimler için sıkı bir denetim yapıldığına dikkat çeken Küçük, ülkemizde haram ürünler konusunda büyük sıkıntılar olmadığı gibi toplu hayvan kesimlerinde de devlet oldukça dikkat ediyor. Mesela fabrikalarda ki hayvanlar makinayla kesilirken düğmeye Bismillah diyerek basılması eti helal kılıyor ve besmele çekilmeden kesilme ihtimali sıfır. Çünkü devletin bu konuda oldukça sıkı denetimleri söz konusu. Türkiye’de kasaplık yapan kişiler eğitimden geçirilerek, kasaplık belgesi alıyor ve bu belgeler olmadan hiçbir şekilde kasaplık yapamıyorlar. Ama Avrupa ülkelerinde ve Müslümanların azınlık olarak yaşadığı ülkelerde Müslümanlar helal ürün konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Türkiye’de ki marketlerde de haram ürünler satılmaz. Bize haram kılınan ürünlerin satıldığı marketler ülkemizde sayılıdır ve buralar çoğunlukla azınlıkların alışveriş yaptığı yerlerdir” dedi.

DENETİMSİZ ALINMIYOR

Türkiye’de denetlenmeden hiçbir ürünün alınmadığını belirten Küçük, “Türk Gıda Kodeksine uygun olmayan ürünler, yurt dışından ülkemize giremediği gibi üretimi de yasaktır. Et ve canlı hayvan konusunda da Türk Gıda Kodeksine uygunluğuna bakılarak ithal ediyoruz. Diğer türlü kesinlikle satışları yapılmıyor” diye konuştu. Emülgatör ürünlerde uygulama alanlarının oldukça fazla olduğunun altını çizen Küçük, halk arasında emülgatörün kıvam arttırıcı bir madde olarak bilindiğini ve yapımında hayvansal malzemelerinin kullanıldığını belirtti. Ayrıca Küçük, “Haram kılınmış bir yiyecek, maddelere ayrıldığı zaman haram madde olmaktan çıkıyor, yani özelliğini yitirmiş oluyor. Günümüzde kullanılan hazır gıdalarda ve pek çok şeyde bulunan emülgatör ürünlerin içeriği ayrıştırıldığı için aslında haram maddeler içerine girmiyor. Ama tabi şüpheli olduğu içinde tüketilmemesini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu. Haber: Sena Tuncer 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar