Yenikaynak Konya spor tarihini anlattı

Konya Aydınlar Ocağı’nda 95 yıllık Konya spor tarihinden kesitler sunan TSYD Konya Şubesi 2.Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Yenikaynak, “Biz Konya olarak geçmişte her spor dalında başarılıydık” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, 95 yıllık Konya spor tarihi masaya yatırıldı. Yenikaynak, Konya’da futbol ağırlıklı olarak bisiklet, güreş, basketbol, tekvando, hentbol, boks ve diğer spor dalları tarihinden kesitler sundu. Sohbetine, “Futbol sporun en önemli argümanlarından bir tanesi. Gazetelerde başka spor yokmuş gibi hep futbolu yazarız. Niye yazarız? Tiraj meselesidir. Takipçisi çoktur. İzleyeni ve dinleyeni çok fazla olduğu için futbol hep ön plandadır” diye başlayan Yenikaynak, “Konya’da futbol 1900’lü yıllarda oynanmaya başlanmış. Şimdiki yıkılan Atatürk Stadyumu ile karşısındaki Horozlu Sitesi yanındaki Şölen Pastanesi ile Konevi Sitesinin olduğu yer; o dönemki ismiyle Çamlı Bahçe, Konya Erkek Lisesi ve Konya Askerî Lisesi talebelerinin futbol oynadığı yer” dedi.

KONYASPOR TARİHİ

Konyaspor’un “1922 yılında Konya’da ‘Konya Gençlerbirliği’m adı altında siyah-beyaz renkleriyle ilk olarak kurulduğunu” söyleyen Yenikaynak, 1923 yılında da Konya İdmanyurdu’nun kurulduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Bu iki kulübümüz ikinci ve üçüncü ligde yıllarca mücadele ediyor. Fakat Birinci Lige çıkma şansını bir türlü elde edemiyorlar. 1981 yılında dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Bedreddin Demirel Paşa’nın talimatıyla dönemin valisi Lütfi Tuncel, Konya İdmanyurdu Kulübü’nün başkanı Halis Ünal ile Konyaspor Kulübü’nün başkanı Veysel Büyükmumcu’yu çağırarak “böyle bir karar alındığını ve buna uymak zorunda olduklarını” belirterek iki kulüp, emir telakki edilerek birleştiriliyor. Bu kulübün ismi Konyaspor, forma rengi de İdmanyurdu’nun yeşil-beyaz renkleri alınarak 1981 yılında Konyaspor tescil ettiriliyor. Konyaspor’un ilk başkanı da Halis Ünal oluyor. İlk antrenörü de Adanalı Orhan Yüksel.”

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar