Zar 42 toplumsal sorunlara neşter vuruyor

 

Ünlü Yönetmen Zekeriya Uğur, Konya’da çekimine başladıkları Zar42 adlı dizi projesi için kolları sıvadıklarını söyledi. Zar 42 dizisiyle büyük bir sosyal sorumluluk işine el attıklarına değinen Uğur, filmin senaristliğini yaptığını ve oyuncu olarak da yer aldığını aktardı. Dizinin Konya’da dizi projesi için 1 yıl ön hazırlık yaptıklarını ifade eden Uğur, dizinin galasının geçtiğimiz günlerde yapıldığını aktardı. Dizinin toplumun kanayan yarası uyuşturucu konusunu ele alacağına değinen Uğur, Zar 42’nin Konya’da ses getireceğini söyledi. Konya’nın son yıllarda dizi ve filmlere konu olan birçok tarihi mekanlarının olduğunu söyleyen Uğur, Konya’nın tarihi ve kültürle bütünleşen önemli mekanları olduğunu, bunların dizi ve film yönetmenlerinin görerek, Konya’nın da İstanbul gibi dizilerin mekanı olacağını dile getirdi.

HEDEFİMİZ SANATSEVERLERİ BİR ARAYA GETİRMEK

Konya’da yapılacak proje için gerekli desteği alamadıklarını söyleyen Uğur, Konya’nın sanat değerine katkıda bulunmak için Konya’yı seçtiklerinin altını çizdi. Uğur, “Konya’da maalesef dizi çekimleri için gerekli desteği alamadık. Dizi ekibi olarak hedefimiz en başta Konya’nın sanat adına prestijini arttırmak ve sanatseverleri bir araya getirmek istiyoruz. Ayrıca son yıllarda ülkemizde tüm hızla yayılan uyuşturucuya binlerce genç arkadaşı kurban verdik ve yasa dışı bahis ve kumar gibi oyunlar yüzünden kaybolan hayatlar, yıkılan yuvalar var. Toplumun bu konularını gündeme getirmek ve bu sorunların önüne geçmek için bir nebze de elimizden gelen katkıyı sunmak istiyoruz. Bunları da göz önüne alarak toplumsal bir konu işlemeye karar verdik. Bu karar sonucunda Zar 42 isimli dizide bu konuları işleyerek, dizi içerisinde vereceğimiz mesajlarla halkı, vatandaşı uyuşturucunun zararları konusunda bilinçlendirmek istedik. Zar42’nin çekimlerine başlayalı 2 ay oldu. Çekimlere yine devam ediyoruz. Dizinin çekimlerinde mekân olarak Konya’nın önemli ve kalabalık mekanlarını tercih ettik. Zafer Meydanı’nda ve Muhacir Pazarı civarında çekimlerde bulunduk. Sabit bir mekan olmamakla birlikte Konya’nın çeşitli semt ve bölgelerini kullanıyoruz. Konya’nın köy ve ilçelerine kadar çekimler devam ettiği takdirde oralara kadar gideceğiz” şeklinde konuştu.

DİZİDE TOPLUMSAL SORUNLARI İŞLEDİK

Zar 42’yi yasa dışı işlerle mücadele anlamında bir hikaye konsepti oluşturduklarını söyleyen Uğur, kumarda oynatılan zar ve zarın atılmasından sonra birçok hayatın kumar bataklığında sönmesi sonucunda dizinin ismine Zar 42 ismini koyduklarını dile getirdi. Uğur, “Konya’nın plakasından dolayı 42’yi de yanına ekledik. Ortaya şahane bir isim çıktı. Konya yapımı olduğunun belli olması açısından böyle bir isim kullandık. Dizide önemli oyuncular bulunmaktadır. Dizinin hikâyesini ben oluşturdum. Senarist ve yönetmenlik ile birlikte dizinin başrol oyuncusu olarak birçok işi bir arada götürmek için mücadele veriyorum. Yaptığınız projenin hem yönetmeni olmak, hem dizinin içerisinde oyuncu olarak oynamak bazen zorluyor. İşimizi sevdiğimiz her zorluğun üstesinden gelmek için mücadele ediyorum. Dizide rol alan diğer oyuncular, Selahaddin Sezgin, Beton Mustafa Dinçer, Ali Dinçer olmak üzere paylaşıyoruz. Dizinin oluşumunu ana karakterlerden oluşturuyorum.  Dizide herkesin sahnesi dengeli bir biçimde oluşuyor. Öncelikli amacımız Konya’da sanatı halka sevdirerek, bir toplumsal mesaj vererek, aynı zamanda toplumun bilinçlenmesi için de çalışıyoruz” dedi.

ZAR 42’NİN SİNEMA FİLMİNİ ÇEKMEK İSTİYORUZ

Zar 42 adlı dizinin sezonda 7 bölüm yayınlanmak üzere, ilk başta 3 sezon olarak diziyi yayınlayacaklarının altını çizen Uğur, 3 sezonda 21 bölüm olarak çekeceklerini, dizinin durumuna göre ilerleyen süreçte planlamanın değişeceğini söyledi. Uğur, “3 sezon olarak planlanan dizide Türkiye ve Konya’dan Zar 42’ye destek gelirse, diziyi beyaz perdeye aktararak, sinema filmini yapmak istiyoruz. Web sitelerinde yayınlanacak olana Zar42’ye Konya halkının çok beğeneceğine inanıyorum. Dizi projemizi ilk anlattığımızda bize hiç düşünmeden destek olan Selahattin Sezgin’e, Geçit Restoran Sahibi Beton Mustafa Dinçer’e, Kaya Spor Antrenörü Doğan Kaya’ya duyarlılıkları için için teşekkür ederim. Toplumsal konunun işlenecek olan Zar 42’de son olarak Vali Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve iş adamlarımızdan destek bekliyoruz” dedi.

Haber: Ramazan Düşünceli

1 Yorum

Bir yorum yaz
  1. 12.05.2017 07:48 Mustafa dinçer

    Emegi geçen herkeze tesekur ederim allahim utantirmasin

Yorum Yaz

tüm yorumlar