Zekat kime verilir

Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, zekatın kimlere verilip kimlere verilmeyeceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Küçük, zekatın kimlere verileceğinin Kuran'da açıkça belirtildiğini belirterek, zekat verecek olanların dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Rasyonel Haber Gazetesine özel açıklama yapan Küçük, zekat konusunda doğru bilinmesi gerekenlerin olduğuna dikkat çekerek, "Zekatın kimlere verileceği Kuran-ı Kerim'de açıkça belirtilmektedir. Tövbe Süresi 60. Ayet zekatın kimlere verileceği ve verilmeyeceği ile ilgili açıklama yapıyor. Zekat verenlerin ve verecek olanların buna dikkat etmesi gerekir" dedi.

FAKİRLER İLK SIRADA YER ALIR

“Kuran-ı Kerim'de Tövbe Süresi 60. ayetinde, zekatın fakirler, miskinler, kalbi İslam'a ısındırılacak olanlar, borçlular, sözleşmeli köleler, zekat memurları, Allah yolunda cihat edenler gibi kimlere verileceği açıkça belirtilmektedir” diyen Küçük, "Fakirler, bugün bir öğün yemeğini yemiş bir sonraki öğünü olmayan kişilerdir. Zekat bunlara verilmeli. İlk sırada da fakirler yer almaktadır. En fakir kimse ona verilmelidir. Örneğin bir vatandaş borcundan dolayı cezaevinde olabilir. Bunun borcunu ödeyerek, içeriden çıkıp özgürlüğünü kazandırmak için zekat bu insana verilebilir. Yolda kalmış olanlara verilmelidir. Bir kişinin parası vardır ve o gün için yılda kalmıştır. Bu kişi zengin bile olsa ona zekat verilebilir" diye konuştu.

ZEKAT KİMLERE VERİLMEZ

Zekatın kimlere verilemeyeceği konusunda da bilgi veren Küçük,  “Bir insan babasına, annesine ve ninesine zekat veremez. Bir baba oğluna, kızına ve torununa zekat veremez. Bunlar ailenin birinci derece de bakmakla zorunlu olduğu kişilerdir. Örneğin bir insan kardeşine verebilir. Onların çocuklarına verilebilir. Ama baba oğluna veremez" dedi. Zekat verecek olan insanların mutlaka dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Küçük, "Bu durumlarda verilecek olan zekatlar zekat olarak kabul edilmez. Çevrenizde birinci derecede yakınımız olmayan fakir insanları bulup zekatın verilmesi gerekir. Çevrenizde yoksa diğer fakir insanları bulmak gerekir" diye konuştu.

TV KANALLARINDA SAHİH BİLGİLER VERİLMELİ

Müftü Yardımcısı Hamza Küçük son olarak, geçtiğimiz günlerde bir TV de yayınlanan ve İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu'nun  sunduğu Sahur Özel programında erkek seyircinin bir erkeğe olan ilgisi ile ilgili sorusunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna da açıklık getirdi. Küçük, canlı yayınlanan yayında bu tip soruların sorulmasını tasvip etmediğini belirterek, "Bu tip programlarda insanların zihnini bulandıracak aykırı yorumlardan kaçınılması gerekir. Çıkıp gündemi meşgul edecek konular yerine sahih konularda bilgi vermenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanımız gerekli açıklamayı yaptı" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar