ZORU BAŞARDI YOKUŞ YUKARI ÇIKTIM

“Ailem yoktu benim ve hayatta yalnızdım” diyen Hanımeli Oto Yıkama Sahibi Esen, “4 çocuğum ile hayata kalmam gerekiyordu. Bunun için elimden geleni yaptım. Sevdiğim işi yapmak istiyordum” şeklinde konuştu. Mesleğe başladığı süreci anlatan Esen, “Tesadüfen sanayide arabamı yıkatmaya götürdüm. Karşıma bir kadın çıktı. İşi sordum o da bu işi yapıyordu. İlk başta kendime inandım. Sonrası zaten çorap söküğü gibi gelmeye başladı. Benim hayatta ki tutkularımdan bir tanesi arabaydı. Arabaları çok seviyordum. Bugün bu işi yapıyor olmamın en büyük etkisi de budur” şeklinde konuştu. Esen, “Kadının elinin değdiği her yer çiçek açar diye düşünüyorum. Bu nedenle bu ismi koyduk. Aynı zamanda biz işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bunun karşılığı olarak da müşterilerimizden olumlu tepkiler alıyoruz” şeklinde konuştu.

ZOR OLANI SEVERİM

Sunulanı kabul etmenin, kendi kazandığından güzel olmadığını belirten Esen, “Hayatımın her alanında hep bir zorluk yaşadım ve ben zor olanı seviyorum. Bu işe başlamadan önce kafe aç, börek yap- sat dediler. Neden diye hep sorguladım. Benim kadın olmamı sorun olarak gördüler. Sanayi işini yapamazsın dediler. Dediğim gibi hayata kimse getirip benim avcuma bir şey koymadı. Ben savaşarak, emek vererek bu hale geldim, söyleyenleri dinlemedim. Bugün ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Kimsenin gitme dediği yerde de iş yeri açtım” şeklinde konuştu.

ÖNCE SORGULADIM SONRA YAPTIM

Tüm zorluklara rağmen hayatta kalan Esen, dimdik duran kadınlardan. Esen, “Çok şükür kimseye muhtaç olmadan bugün işlerimi yapıyorum. Gelen arabaları kendi arabamın nasıl olmasını istiyorsam öyle yıkıyorum. Burada sadece ben değil aynı zamanda mesai arkadaşlarım ve 17 yaşında ki oğlumla beraber çalışıyoruz. Bu dükkanı açarken her yerinde emeğim olsun istedim ve sıfırdan yaptırdım. Her köşesi elimden geçti. Her tarafına emek verdim. Hayat bana ne sunduysa önce sorguladım sonra yaptım” dedi.

MESAİ ARKADAŞLARIMDAN BAZILARI KIZ

Zafer kazanmak illa kazanmak değildir, bazen mağlup olsan da limitini görmüş olursun. Esen, mağlup olmadan hırsı ile istediğine ulaşıncaya kadar kendi ayakları üzerine daha sağlam basarak devam ettiğini belirtiyor. Esen, kadınların yapamayacağı işin olmadığını ve bunun sadece istekle olduğunu ifade ederek, “Sanayide olur, başka yerde olur eğer kadın isterse erkeğin yaptığı her işi yapabilir. Bugün bana yadırgayarak bakanlar, şimdi arabalarını bana teslim edip yıkamamı istiyorlar. Ne iş yaparsanız yapın mutlaka en güzeli olmalı. Ben işimde öyle olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Zaten burada çalışanlarımızın ikisi kız, diğerleri erkek. Kız mesai arkadaşlarımda benim gibi farklı iş arayan ve araba tutkunu olan insanlardı. Bende kabul ettim ve bugün beraberce ekmeğimiz peşinden koşuyoruz” dedi.

SAKLAMASINLAR KENDİLERİNİ YÜKSEK DUVARLARA

En küçük oğlu 2,5 yaşında olan Esen, “Oğullarımı hiç gözümün önünden ayırmıyorum. Ben buradayım ve onlarda burada. Anneleri gibi olsunlar istiyorum. Başladıkları işe emek versinler, değer verip, hayata daha iyi baksınlar diye savaşıyorum” dedi. Anne, baba, eş, kardeş gibi sıfatları olduğunu belirten Esen, “Hayatta geldiğimiz andan itibaren hep bir rolümüz vardır. Bazılarını kabul ederiz, bazıların istemesek de oluruz. Benim annelik, eş, olma gibi birçok rolüm var. Âmâ iş kadını olma gibi bir amacım vardı. Rabbim izin verdiği sürece ben bu işi yapacağım. İşimi çok seviyorum. Buradan ekmek paramı kimseye muhtaç olmadan çıkarıyorum” şeklinde konuştu. Kadının yeri yüksek duvarların arkası değildir diyen Esen, “Kadın kapalı evlerde olmamalı. Evet çocuk, eş, yemek bunlar önemli. Âmâ biz kadınların bunlar dışında başarılı olabileceği çok alan var. Kim hangi işi seviyorsa onu yapsın. Saklamasınlar kendilerini yüksek duvarlı evlere” şeklinde konuştu. Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar