“Sabahın körü” tabirini sıklıkla duyarız. Sabahın körü mü, yoksa rahmet ve rızık genişliğinin vakti mi diye sorgulamak icap eder.

***

          Yeni günün habercisi, rızıkların taksim olunduğu zaman, seher vaktinden sabah namazına, sonra güneşin ilk ışıkları ile karanlıktan aydınlığa, çalışma hayatımızın başladığını işaret eden zaman dilimi sabahın hayrı ve bereketidir.

***

          Yataktan çıkmak istemeyen, tembel insanların kullandıkları ifadedir sabahın körü…namazdan sonra, çorbasını kaşıklayıp, çayını yudumlayan insanlar için bu ifade mevzu bahis olamaz.

***

          Çalışkan insanlar; akşam vakitli yatan, çocukları ile beraber taksim olunan rızıktan istifade edebilmek için, erken kalkan sabahın nurundan bereketinden faydalanan, güneşin doğmasını ailecek ayakta karşılayan insanlardır.

***

          Anadolu’muzda; esnaf sabahın ilk vakitleri ile dükkanı açar, müşterisini beklerdi. AVM’ ler açıldıkça bu güzel gelenek körelmekte, sabah 10:00 akşam    23:00 – 24:00 ‘e kadar açık kalan AVM’ler sabahın bereketinden mahrum kalmaktadır.

***

          Büyüklerimiz sabahleyin güneş doğarken uyumazlardı. Erkenden çalışmaya başlar, helalinden rızıkları için alın teri akıtırlardı. Şimdi ise sabahleyin marketten bir ihtiyaç karşılamak isteseniz 08:30 dan önce açık market bulmak mümkün değildir. Birkaç mahalle bakkalı, onlarda ekmek satarak ayakta kalabilmek için mücadele eden küçük esnaf…

***

          Ayrıca, mahalle bakkallarımız da bir bir yok olmaktadır. Her köşeye market görünümlü marketler zinciri açarak, piyasayı kontrol altına alan şirketler, kasaba hatta köylere kadar, bildiğimiz market zincirlerine her gün yenisini eklemektedir. Olan sabahın ilk ışıkları ile ekmeğimizi gazetemizi aldığımız, bakkallarımıza olmaktadır. Büyük balığın, küçük balığı nasıl yuttuğunu hep birlikte izlemekteyiz.

***

           Uzun lafın kısası; sabahın körü demek çok yakışıksız bir sözdür. Sabahın hayrı ve bereketi uyanık olanların üzerinedir. Bereket demek, çok kazanmak demek değildir. Az kazancın berekete vesile olmasıdır. Erken yatıp, erken kalmak en hayırlısıdır diye düşünüyorum.