İnsanlarımız eskiden sakat, sonraları özürlü en son ise engelli kavramını kullanmayı tercih ediyor. Yani şimdilerde görme engelli, bedensel engelli, işitme engelli ve zihinsel engelli gibi tanımlamalar engellerin sınıflandırılmasında önemli rol oynuyor. Mesela bir Görme engelli adı üzerinde göremiyor ama elbette kendisi görünmez değil! Aslında hiçbir engelli görünmez değil! Hiçbir engelliyi görmezden gelmek mümkün müdür?

Tabii ki mümkün değildir. Özellikle son yıllarda, sokaklarda fazlasıyla görmeye alıştığımız engelliler de bu toplumun bir parçasıdırlar. Eski, engelliyi eve hapsetme (!) zihniyeti büyük oranda yıkıldı. Ülkenin gelişmesine paralel olarak, bileşik kaplar misali, engellilere bakış açısı da gelişti. Buna ek olarak tedavi ve eğitim imkânları da arttı. Yani engelliler açısından her şey iyiye gidiyor. Öyleyse Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)  kutlamak da ne demek oluyor?

Şimdi aşağıdaki sözlerinizi duyar gibi oluyorum. “Hocam saçmalamayın! Her gün üç beş şehit geldiği günlerde bizler herhalde davul zurna ile halay çekecek değiliz ya! Sahi ya, hangi engel grubu halay çekebilir ki? Dahası biz şehitleri biliyoruz. Ya sakat kalan gazilerimiz? …” Türk Milletini yüreğinden sarsan şehitlerimizi rahmetle analım. Ailelerine başsağlığı dileyelim. Dualar edelim. Gazilerimize uzun ömürler dileyelim. Terör örgütlerini en yüksek perdeden on binlerce kez lanetleyelim. Bilhassa engelliler haftasını kutlarken (!) ülkemizin bu gerçeğini de göz önünde bulunduralım. Yine kutlamaktan söz ettik. Ama bizim de kutlamaktan kastımız sizler gibi kamuoyunun dikkatini bir konuya çekmektir.

Pekâlâ, şehitlerimiz ve gazilerimiz için bu yaptıklarımız vicdanlarımızı rahatlatmaya yeter mi? “Yetmez ama evet” diyecek halimiz yok! Çünkü yetmez. Sorgulama da yapmalıyız. Hani Hz. Ömer’in kendisini Dicle kenarında kaybolan koyundan sorumlu tutması konusunu herkes bilir. Bırakın bir koyunu, hayatları kaybolan kınalı kuzularımızı, yani Mehmetçiklerimizi, yani Şehitlerimizi ve Engelli Gazilerimizi göz önüne getirelim. Bu Engelliler Haftasında Hz. Ömer’in sözünü ve sorumluluk anlayışını günümüze uyarlayalım ve düşünelim. Düşünmek yetmez. Zihnimizde mutlaka ama mutlaka sorgulayalım!

Gelelim güç birliği yapmayan engelli gruplara. Geçmiş yıllarda ben bizzat diğer engelli grupların dernek yöneticileri ile görüşerek Konya’mızda bir engelliler platformu kurulması için teşebbüse geçmiştim. Cümle yanlış oldu. Sadece ben değil. Ben o yıllarda Zihinsel Engelliler ile ilgili bir Sivil Toplum Kurumunun başkanlığını yapıyordum. Diğer Sakatlar Derneği Konya Şubesi ve Konya Görme Engelliler dernek başkanları da bu teşebbüsün içindeydiler. Aslında bu fikir Görme Engelliler Dernek başkanından gelmişti.

Sonuç mu? Sonuç tamamen fiyasko oldu! Düşünün Zihinsel Engelliler, İşitme Engelliler, Görme Engelliler ve Sakatlar Derneği bir araya gelip güç birliği yapamadılar! Bir Engelliler Platformu kuramadılar! Bu konu üzerine birkaç defa yazı da yazdım. Ama maalesef başarılı olamadım! Sizce neden? Gerçekten neden tüm engelli bireyleri temsilen bir güç birliği kurulmaz? Düşünün dünyanın standart engelli kabulüne göre nüfusun ortalama %10 engellidir! Yani nüfusumuzu 80 Milyon olarak alsak % 10 u 8 Milyon eder.

Hakikaten sadece Engellilere hitap eden bir siyasi parti (!) kurulsa kesin mecliste yer alır. Ne yer alması, bir de engellilerin ailelerini, arkadaş ve akrabalarını katarsak kesin iktidar bile olurlar! Fazla mı abarttık? Haydi, biz yalnız Engelliler Platformu seviyesinde kalalım. İleri gitmeyelim. Ya da şöyle diyelim; daha bir araya gelip güç birliği yapamayan engelli grupları nerde kaldı Siyasi Parti kursunlar!

Laf kalabalığı bir tarafa sizce de bir Engelliler Platformuna İhtiyaç yok mudur? Şöyle düşünelim bir şehirde teşkilatlanmış engelli gruplar bir araya geldiklerinde daha çok ses getirmezler mi? Bari bu Engelliler haftasında bu yönde bir adım atılsın. Somut bir öneriyi tekrarlıyoruz. Geçen yıllarda da çeşitli bahaneler ileri sürülerek bu önerimiz dikkate alınmamıştı. İnşallah bu sene dikkate alınır!

Zihinsel, Bedensel, İşitme, Görme ve diğer Engelliler ile ilgili derneklerin Sayın başkanlarına seslenelim. Engelliler Platformu ne zaman oluşturulacak?