Türkiye çok darbe gördü. Ama bu kadar haysiyetsizini görmedi. Hiçbir darbeci millete silah çevirmedi. Halkın üzerine ateş açmadı. Kendi meclisini bombalamadı. Bu zamana kadar yapılanlar hep kansızdı ve darbeciler kan dökmemekle övünürlerdi.

Bu gece yaşanan darbe teşebbüsü, ahlâksızlığın, rezilliğin haysiyetsizliğin tavan yapmış haliydi. Sadece kendi insanına ateş etmekle kalmadı darbeciler. Kendi komutanlarını bile rehin aldılar. Belli ki gözleri dönmüş. Belli ki haşhaşı gerçekten fazla kaçırmışlar.

Darbenin her türlüsü kötüdür. Türkiye darbelerden çok çekmiştir. Bu nedenle Türk Milleti, hangi partiden olursa olsun darbecilere karşı durmuştur. Milletimiz ve Milletimizin vekilleri tam bir birlik ve beraberlik örneği sergilemiştir. Meydanlarda bozkurt işaretlerine Rabia işaretleri karışmıştır.

Çok sayıda şehit ve yaralı bulunmaktadır. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şehit yakınlarına başsağlığı diliyor, aziz Milletimize de geçmiş olsun diyoruz.

Bu olay, başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkan vekili olmak üzere pek çok yetkilinin belirttiği gibi Türkiye’de darbe dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır. Bu yönüyle belki bir hayra da vesile olmuştur.

Şimdi yaraları sarma ve demokrasiye sahip çıkma zamanıdır.

Şimdi darbecilerden hesap sorma, bir sülük gibi bu zamana kadar Milletin kanını emen, Milleti sömüren, Milletten himmet adı altında topladığı yardımları, fitreleri, zekâtları, Amerikalı Yahudi senatörlere aktaran FETÖ’den hesap sorma zamanıdır.

Şimdi bu örgütün Devletin tüm kurumlarından temizlenme zamanıdır. Ancak bu yapılırken masum insanlar zarar görmemelidir. Kandırılmışım diyenlere de inanılmamalıdır.

Bu darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Ama eğer öyleyse ve FETÖ’nün arkasında ABD varsa ki öyledir, bu darbe girişiminin ABD’nin bilgisi, desteği hatta talimatı olmadan yapılması mümkün değil.

Fakat mesele şu: ABD bu zamana kadar Türkiye’de hiçbir başarısız darbe girişiminin altına imza atmadı. Oysa bu girişim son derece amatörce ve aptalcaydı. Daha işin başında başarısız olacağı belliydi.

O zaman hesap nedir? ABD darbe yaptırma becerisini mi yitirdi yoksa başka bir hesabı mı var?

Bekleyip göreceğiz.