ADALETLE EŞİTLİK AYNI MIDIR?

Nahl Suresi 90. Ayetinde Allah buyuruyor ki; “Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri ve fenalığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.”

Adalet denince ilk aklımıza gelen anlamını düşünürüz. Bizler adaleti nasıl anlamışız ve hayatımızda şimdiye kadar nasıl uygulamışız. Okuyacak olduğunuz bilgilerle eş değer midir?

Adalet: Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması.

Eşitlik ise; İki veya daha çok şeyin eşit olması durumu, denkliktir.

Bu konuyla ilgili çok örnekler yazılabilir. Kolaylık bakımından basitçe açıklamak istiyorum.

Aile içerisinde çocukların ihtiyaçlarını gidermek için kendinizce ucuz olanları tercih ediyorsunuz. Kendinize ise kaliteli eşya alıyorsunuz, aile ihtiyaçlarını gidermek eşitlik, fakat alınan ürünlerde adaletsizlik var. Sonrada çocuklarım benim için değerli diyorsun, hadi oradan, geç bunları…

Hatırlamışken sizlerle şu bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Ucuz ürünler almaktansa bütçenize göre iyi veya orta derecede kaliteyi tercih ediniz, çünkü ucuz etin suyu kara olur.

 “Adi mal alacak Kadar zengin değilim.” Robert Bosch

Şehir içi minibüsleri, belediye otobüsleri ve tramvayları bilmeyenimiz yoktur.

Burada hepsinin de amacı, vatandaşa belirlenen ücret karşılığında ulaşım sağlamaktır. Bu durum, kamusal yasal düzenlemede eşitlik arzeder.

 Şahıs minibüslerinin yolcu sayısı belirlidir, neden? Fazla yolcu bindirildiği zaman can tehlikesi arz ediyormuş. O sayıyı aşarsa para ceza uygulanır.

Peki ey güzel insanlar, belediye otobüs ve tramvaylarında neden yolcu sayısı belirlenmiyor? Bunlara binen kişilerin ki can değil mi? Dolmuşlardan kat kat daha fazla kişi binmektedir. Bu araçlar devletin olunca kaza yapmayacak, can kaybı olmayacak anlamına mı geliyor? Sizce adalet neresinde bunun?

“Bir insan idrak edemezse din ile imanı, arama o insanda adalet-i nizamı.” Hacı Zeki Gülbahçe