Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalık anında söylediği;“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” sözü, sağlık hakkında söylenmiş çok önemli bir sözdür.

   Hepimiz hayatın birçok safhasında bu sözü aklımıza getirip ne kadar haklı bir söz olduğunu düşünmüşüzdür. Zaman zaman sohbet meclislerinde  “her şeyin başı sağlık” diyerek söze başlayan arkadaşlarımıza ve nahoş bir olayla karşılaştığı halde yinede “Sağlık olsun” deyip kendisini teselli eden dostlarımıza rastlamışızdır.

   Devletlerin yatırım politikalarında sağlığa ayırdıkları bütçeler önemli bir yer tutmaktadır. Daha sağlıklı nesillerin yetişmesi, ruh ve beden sağlığı yerinde toplumların meydana gelmesi hep bu politikalar sonucunda mümkün olabilmektedir.

   Memleketimizde de insan sağlığı için yapılan her yatırımı takdirle karşılamakta, sağlıkla ilgili her iyileştirmeyi gerçekleştiren siyasileri alkışlamaktayız. Belli bir yaşın üzerindeki dostlarımızın anlattıkları ilaç ve muayene kuyrukları, bir emar çektirme zorlukları, zar zor bir ameliyat olabilen garibanların bıçak parası serüvenleri, özel muayenehaneye davet mesajları   gibi sağlık problemlerini ağzımız açık dinlemişizdir.

    Evet sağlık alanında devrim denebilecek gelişmelere son yıllarda memnuniyetle şahit olduk. Sağlık çalışanlarına yapılan çirkin saldırıları lanetledik, onların bir avuç psikopat olduklarını ve yaptıklarının yanlış olduğunu haykırdık, artık doktorlardan daha havalı hemşireleri, kraldan fazla kralcı poliklinik sekreterlerini unutmuş, gittiğimiz sağlık kuruluşlarında insan yerine konulmak gibi bir muameleyi  görmeye başlamıştık ki sağlık olsun.

    Ancak Geçen hafta sonu bir yakınımın anlattıkları yeşermeye başlayan umutlarımın üstüne kül serpmeye yettide arttı bile, kulak verelim anlatılanlara :

       “ 27.12.2016 günü bağlı bulunduğum Konya Selçuklu A.S.M. lerinden birine gittim ve  hekimim olan doktoruma Ehliyet değiştirmek için rapor alacağımı söyledim. Evvela bir (Herkesin bu hususta gereksiz bir şekilde rapor istediklerinden bahisle)   acizlendikten sonra  formu uzatıp doldurmamı söyledi. Doldurmayı dışarıda yapmamı arzu etti, çıktım doldurup geldim. İlla bir bahane aradığını hissettim tansiyon ve nabız ölçülmesini istedi yine çıktım ölçtürdüm tansiyon 12/7 nabız 88 çıktı girdim tabi bu arada her seferinde sıra beklerken 35 dakika geçmişti. Nihayet nabız fazla çıkmış 10 dakika dinlen arkadaşlar bir daha ölçsünler dedi ben yine beklemeye başladım. Sonuçta tekrar ölçtürebildim aynı çıkmıştı. Kendine göre göz muayenesi de yaptı. Sonuç: seni kardiyoloji ve göze sevk yapacağım dedi elindeki forumda işaretlediğim gibi hiç bir hastalığımın bulunmadığını söyledim. Bana işimi öğretme diye tepki gösterdi ve bu raporu niçin istediğini biliyorum dedi niçinmiş dediğimde yaşın 60 olmuş beş sene sonra çürüğe çıkacaksın ondan kurtulmak için dedi. Tabii bu arada sağlık merkezine gireli 1 saati geçmişti. Anladım ki eski Türkiye sevdalısı, bu gün git yarın gel’ci, işi zorlaştırma heveslisi... Bana, en iyisi sen aile hekimini değiştir, seni asıl psikiyatriye göndermeliyim gibi bir hayli hakaretlerde bulundu. Çaresiz gösterilen kapıdan çıkarken iyi niyetle verilen yetkilerin liyakatsiz ve sorumsuz ellerde ne hale geldiğini bir daha düşünüp egosunu tatmin etmenin mutluluğuyla gülen bu bayana “gül, gül elbette seninde ağlayacağın bir gün gelir” deyip çıkıp gittim. Ben bu asırda böyle bir aile hekimini sağlık camiasına yakıştıramıyorum, elbette değiştireceğim ya diğer şifa bekleyenler, yaşlı haliyle büyük hastanelere gidemeyip aile doktoruma bir ağrı kesici yazdırayım diye gelen ve biz gerek görürsek yazarız diye adeta kovulan , azarlanan yaşlılar ne olacak…”

    Ne dersiniz dostlar siz de benim gibi ya devleti vatandaşın gözünde küçük düşürmeye çalışan bir paralelci yada evrakın içine çorba parası konularak kendisine uzatılmasını bekleyen bir hediyeci diye mi düşündünüz?  Araştıralım bakalım altından hangi çapanoğlu çıkacak… Sağlık olsun.

    Not: Adı geçen A.S.M. no su ve aile doktoru ismi şimdilik bende mahfuzdur. İl sağlık müdürlüğünden bir yetkili merak edip öğrenmek isteyip iletişime geçerse bildirilecektir. 

'Tahsin Soranlar' Diğer Yazıları