BİLİMDE ÇIĞIR AÇANLAR

Konya’da Ramazan ayı öncesinde yoğun bir gündem kazanı var. Geçtiğimiz hafta içinde Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi ve devam eden Uluslararası MEB Robot Yarışması ve Meram Belediyesinin yatırımları Ramazan ayı öncesi hızla devam ediyor. Yapılan kongrelerde öğrencilerin yaptığı tasarımlara geleceğim.

***

Ama ondan önce gündemde baş döndürücü bir Mayıs ayı yaşıyoruz. Ramazan ayı öncesinde kurum ve kuruluşlar yaptıkları yenilikleri ve sürprizleri kamuoyu ile paylaşmak için adeta bir yarışma içerisindeler. Konya’nın bu ara en gözde başlıklardan biri de yoğun bir şekilde devam eden fuarlar. Konya olarak ilk başta Tarım fuarına yoğun katılımla ev sahipliği yapıldı. Ardından gelen makine ve açılışı önceki gün yapılan Gayrimenkul, İnşaat, Kent Fuarı ve Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarı, tarım fuarına göre sönük geçti.

***

Konya’nın bir tarım kenti olması bakımından olsa gerek, yoğun bir ilgi vardı. Ancak son iki fuarda gerek tanıtım eksikliği ve son fuarda da bir bakanın gelememesi fuarlara olan ilgiyi azalttı. Son fuar diğerlerine göre ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü şu anda gerçekleşen fuar aynı zamanda 4 büyük fuarı içerisinde barındırıyor.

Gelelim yeni yetişen beyninden bilgi deposu, bilim aşığı, geleceğin bilim adamlarına.

Hafta içi yapılan Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’nde stantlarda Necmettin Erbakan Üniversitesi Gıda Bölümü öğrencilerinin dondurma, zeytinyağı gibi önemli ürünler ürettiklerini görmek yeni yetişen neslin (sokakta elinde sigara tüttürüp zaferde dolaşanlar değil) gelecek adına, böyle tüketim ürünler yapmaları çok sevindirici bir gelişme. Bir diğeri de Uluslararası MEB Robot Yarışması için Türkiye’nin birçok yerinden öğrenciler Konya’ya gelerek yaptığı tasarımları sergilediler. Koşan robotlar, yumurta taşıyan robotlarla birlikte öğrencilerin dallarında bu kadar başarılı işler çıkarmaları gelecek adına umut verici.

Bu tasarımlar ve öğrenciler kurum ve kuruluşlar tarafında desteklenerek, daha iyi projeler, Türkiye’de istediğimiz seviyeye ulaşma açısından çok büyük önem arz ediyor. Belediyelerin ve kurum ve kuruluşların geleceğin yeni cevherlerini desteklemelerini bekliyorum.