Psikolojim bozuk mu? Nasıl anlarım?

Psikolojik danışman olduğumdan beri bana en çok sorulan sorulardan biri de psikolojim bozuk mu yoksa ben normal bir insan mıyım sorusudur. Öncelikle bu soruyu kendinize soruyorsanız bu iyiye işarettir, kişi kendini sorgulayabiliyorsa ve ruh halinin farkındaysa iyi ya da kötü olarak bu her zaman iyiye işarettir.

***

Bazı insanlar biraz pimpirikli olabiliyorlar özellikle biraz psikoloji konusunda bilgiliyseniz bu konuda daha hassas ve duyarlı olabiliyorsunuz. Hepimiz günlük hayatta birtakım sorunlar yaşayabiliyoruz. Moralimiz bozuk olabiliyor eğer pimpirikli insan grubundaysanız hemen kendinize bir tanı koyabilirsiniz. Mesela ben kesin depresyondayım diyebilirsiniz. Bugün canım çok sıkkın ya da azcık kaygılı biraz koşturarak bir işi haletmişseniz bende kesin panik atak var diyebilirsiniz. Farkında olmadan kendi kendimizin doktoru olmaya çalışıyoruz. Bu aslında o problemi yaşadığınız anlamına gelmez. Hepimiz günlük hayatta sorunlar yaşayabiliriz canımız sıkılabilir moralimiz bozulabilir bazı günler daha kaygılı olabiliriz bu o an için kendimizi kötü hissettirse de bu bir psikolojik rahatsızlık demek değildir.

***

Bir sorunun psikolojik olması için belli bir süreden daha uzun olması ve belli yoğunlukta olması gerekir. Depresyonu örnek verirsek depresyonda belli belirtiler vardır ve en az 2 3 hafta sürmesi gerekir. Günübirlik moral bozukluğu depresyon demek değildir. Kendi kendimize tanı koyduğumuz zaman bu sefer kendimizi daha kötü hissetmeye başlıyoruz. Birde eğer psikolojik bir rahatsızlığınız varsa yaşadığınız olay, birincisi hayatınızı olumsuz etkileyecek ikincisi de ilişkilerinizi ciddi anlamda sıkıntıya sokacak arkadaşlarınızdan ailenizden bu problem yüzünden ya kopmanız ya da ciddi anlamda sorunlar yaşayacak olmanız gerekir ya da iş hayatınızda sorun yaşıyorsanız başarısızlıklar gösterebilirsiniz. Performansınız düşebilir ya da okul hayatınız içinde aynı şeyler geçerlidir.

***

Bunları yaşıyorsanız psikolojik bir sorun vardır ya başlangıç aşamasındadır ya da ilerlemekte olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca internette o kadar çok bilgi var ki o kadar çok doğru ya da yanlış insanlar çoğu zaman bunları okuyup bende bu var diyorlar.  O yüzden her bulduğumuz bilgiye güvenmemekte fayda var bütün bunlara rağmen hala kendinizde bir psikolojik rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız etrafınızdan da böyle geribildirimler alıyorsanız çözümü internette aramak çok mantıklı değil bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.