Bedesten Çarşısında özlenen Ramazan sofrası

Ramazan ayının son günlerine yaklaşıyoruz. Konya’da Partiler, STK ve derneklerin iftarları yapılıyor. Mağdur ve yardıma ihtiyacı olanlara Ramazan ayında derneklerin yardımları devam etti. Kayıtlı olarak Konya’da bulunan Suriyelilere dernekler yardımlarını sürdürüyor. Ama kayıtlı olmayarak, iftarda yiyecek ekmeği bulamayanlar…

***

Tam burada devreye şehrin önde gelenlerinin otellerde, restoranlarda verdiği şaşalı davetlere ön plana çıkıyor. Ramazan ayının manevi atmosferi birlik ve beraberlik ruhundun geçiyor. Ancak kendi içinizle değil, halkla, akşama yiyecek ekmeği bulamayanlarla birlikte iftar açmak, her şeye bedeldir.

***

Bir iftar düşünün ki şehrin sadece önde gelenleri için değil, O şehirde ne kadar yardıma muhtaç durumda olan insan varsa, o iftara gelmiş. Bir başkan düşünün ki yaklaşık 1000 kişiye verilen iftar davetinde ayakta bir kişi kalmayana kadar masalara tek tek yerleştiriyor. Ayakta kalanlarla yakından ilgilenip yer buluyor. Sanırım hangi iftar ve başkandan bahsettiğimi anladınız.

***

Bahsi geçen iftar programı Sarraflar ve Kuyumcular Odası ve Tarihi Bedesten Kunduracılar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği iftar programı ve Başkan İsmail Karagöz. Benim gördüğüm o müthiş manzarayı programa katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru hanımefendi de gördü ki, esnafla ve halk ile iç içe Ramazan ayının ruhunu yaşayarak, iftar açtığımızı söyledi. Ramazan ayında Konya’da görmek istediğimiz Ahilik ruhunun Tarihi Bedesten Çarşısında yaşandığını söyleyerek, duygularımıza tercüman oldu. İşte Ramazan’ın ruhu, işte özlenen birlik ve beraberlik ve kaynaşma.

***

İsmail Başkan’ın yönetim kuruluyla birlikte fotoğrafını çekmek için bir baktım. Gelen misafirlerle yakından ilgileniyor. Ayakta kalanlara yer gösteriyor. Ezan okundu, oturur diye bekliyordum. Maşallah daha hala oturmayarak, çevrede ayakta kalan var mı yok mu bakıyordu? Artık basından arkadaşlar buyur ettiler. Artık İsmail başkan gönüllerin başkanı da oldu. Umarım bu iftar geleneği Konya’da hiç bitmez.

***

İsmail Başkan adına sevindiğim gelişmeler oldu. Birkaç ay önce toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten randevu alamadığından dert yanıyordu. Başkan Akyürek serzenişin arkasından, Sarraflar Yeraltı Çarşısına gelerek, sorunları yerinde inceledi. Hem de iftar programına gelerek, Konyalılara müjdeli haberler verdi.  İsmail Başkanım sorunları ilettiğinize ve yüzünüz de güldüğüne göre, artık kolları sıvayalım. Daha çok çalışma ile sorunlara neşter vurma zamanı geldi.

ŞİMDİDEN HAYIRLI BAYRAMLAR