Arakan’da bayramdan önce Rohingyalı Müslümanların Budist Rahipler tarafından katledilip öldürülmesini maalesef dünya, Avrupa izledi. Müslüman ülkelerden cılız sesler çıkıyor.

***

Rohingyalı Müslümanların öldürülmesi ve yaşanan bu acılar karşısında dünya sessizliğini koruyor. Orada Müslümanlar kıyıma uğruyor. Yaşanan bu acı ve saldırılar karşısında onların kaçacak tek bir yeri var. O da Bangladeş. Saldırılardan kendilerini kurtaran Bangladeş’e sığınıyor. Arakan’ da yaşanan bu saldırıları, yıllardır yaşıyor Müslümanlar.

***

Baskı ve şiddetti en çok tadan Rohingyalı Müslümanlar ve Arakanlılar, son 30-40 yılda yaşadıklarıyla maalesef acının beşiği konumundalar. Acının beşiği. Çünkü BM hazırladığı bir raporda, “Dünyada en çok zulme uğrayan toplumsal grup Arakanlı Müslümanlardır” diye not düşmüş.

***

Arakan’da yaşanan dramı en net gösteren birkaç gün önce sosyal medya düşen bir fotoğraf karesi. Yaşanan acı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınmaya çalışan bir ailenin bebeği Naf nehrinde botun batmasıyla maalesef o minik beden hayatını kaybetti. Su yüzüne çıkan görüntüsüyle bize acının boyutunu gösteriyor.

***

Arakanlı Müslümanların yaşadıklarını ortaya koyan görüntü ve buna rağmen saldırıların durdurulmaması insanlığın kıyıya vurduğunu gösteriyor.

Yaşanan bu saldırılara karşı İslam Dünyasından beslenenlerden ses çıkmadı. Bir Müslüman, bir mazlum gözyaşı içindeyse İslam ümmetinin daima umudu olan Türkiye yine her türlü desteği vermek için dört bir koldan girişimlere başladı. 

***

Bangladeş’e İslam Dünyasında yaşananlara en yüksek tepkiyi yine Türkiye, yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar'da yaşanan insani krizle ilgili BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı telefon görüşmesi yaptı. Krizin daha fazla derinleşmeden durdurulması için BM’ye acil müdahalesinin ve uluslararası toplumun harekete geçmesini istedi.

***

Bangladeş’e kapılarını masumlara açmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm masrafların Türkiye tarafından ödeneceğini söyledi. Zulmün durması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Arakan’a gitti. Onların dertlerine ortak oldu. Basına ve gazetelere düşen fotoğraflar umudun ve çektikleri acının resmiydi.

***

O fotoğraflar ve o minik bebeğin kıyıya vurduğu fotoğrafı bakınca, yüreğine acı düşmeyene, ciğeri yanmayana insan diyemem.

***

AMA ŞU UNUTULMAMALIDIR Kİ, Türkiye İslam ümmetinin her zaman umudu olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın…