Ders çalışmak, dünyanın en zor işi desem yanılmam. Yine ders çalışmak dünyanın en kolay işi diye, ifade etsem, yine hataya düşmem.

***

        Ders çalışmak; azim,  karalılık ve büyük hedefler gerektirir. Çok başarılı olup, güzel makam ve mevkilerde görev yapanlar çok zeki değillerdir. Onlar, hedef sahibi olanlar ve verimli ders çalışanlardır. Hiç bir hedefi olmayan ders çalışamaz, ders çalışmak ona işkence gibi gelir. Dünyanın en zor işini yapmak diye buna diyebiliriz.

***

        Ders çalışmak; önce dersi, derste iyi dinlemek, anlamaya çalışmakla başlar. Not tutmak, anlaşılmayan noktaları sormak, meraklı olmak, araştırmacı mantığı ile her noktayı sorgulamak, derse devamlı olmak başarının temelidir. İyi bir plan programla hangi derse, kaç saat, ne zaman çalışılması gerektiğini belirlemek birinci öncelik olmalıdır. Çalışma odasının ortamı uygun olmalı ne soğuk nede çok sıcak olmamalıdır, ışığı  yeterli miktarda ve havası temiz olmalıdır. Sade olmalı, dikkati dağıtacak eşya resim v.b olmamalıdır. Çalışma masası dağınık olmamalı, çalışılacak dersle ilgili kitap , kaynaklar ve araç gereçler olmalıdır.

***

        Derslere ön hazırlık dersin anlaşılmasını sağlar. Ders hakkında ön bilgi motivasyonumuzu ve heyecanımızı perçinler. Düzenli olarak günlük, haftalık ve aylık tekrarlar bilgilerin uzun süre kalıcılığını sağlar. Uzun süre aynı derse çalışmak zihni yorar, 30- 40 dakikalık aralarla ders değiştirmek, zihnimizi dinlendirir. Boş durmakla dinlenemeyiz.  Aralarda çay, kahve molası v.b olabilir. İyi kaliteli bir uyku, ders çalışma düzenimize yardımcı olur. Sözel derslerde çalışırken yazarak çalışmak, öğrenmemizi kolaylaştırır. Sayısal derslerde soru çözümlemek, kuralları iyi pekiştirmek, ezberci yaklaşımla değil de mantığını kavrama yöntemi ile çalışmalar yapılmalıdır.

***

        Motivasyon ve hedef tespiti başarının anahtarıdır. Hedefe ulaşmak için emin adımlarla yürümek, doğru ders çalışma yöntemleri ile sağlanabilir. Anlama, kavrama, muhakeme etme, eleştirel bakış açısı çok kitap okumakla sağlanabilir. Seviyeye uygun kitaplar okumak; algılamayı kelime hazinesini, sosyal bir bakış açısına sahip olabilmeyi en önemlisi okuma hızımızı ve soruyu doğru okuyup, anlamamızı sağlar. Dikkat dağınıklığını kitap okuyarak telafi edebiliriz. Başarmak hedefe uzanabilmek, hep bir adım  önde olmakla elde edilebilir.

***

        Dersi sevmek, severek çalışmak, ondan zevk almamıza en kolay işi yapıyormuş gibi hissederiz. Zoraki ders çalışılmaz. Başarıyı istemek, zahmetsiz mümkün değildir.

       Hasıl-ı kelam; ders çalışmak sevmekle başlar, azimli bir çalışma başarı kapılarını ardına kadar aralar. Hedefinize, emin adımlarla yürümeniz dileği ile…