Toplumda varlığımızı devam ettirebilmemiz için uymamız gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uyduğumuz zaman hiç şüphesiz günlük hayatımız daha yaşanılası olur. Konya’da yaşayan hemen hemen herkes tramvaya binmiştir. Tramvaylar yolcu kapasitesi nedeniyle gerçekten Konya’da bulunmaz bir nimet.

Peki, tramvay da uyulması gereken kurallara ne kadar dikkat ediyoruz. Hiç düşündünüz mü? Gerek çevrenizdeki kişiler gerekse kendiniz bu kurallara yeterince uyuyor musunuz?

Mesela müzik dinlerken; kulaklığınızdan etrafa ses yayılmadan mı yoksa kulağınızda kulaklığınız olduğu halde dışarıya bangır bangır ses yayılırken mi dinliyorsunuz? Maalesef çoğu insan bunu yapıyor. Özellikle de yaşı 18 ve üzeri olan insanlar.  Kulaklığı olmasına rağmen yanındakine de dinlediği şarkıyı bir güzel dinletiyor. Ben bu vakayla çok sık karşılaşıyorum. Birde uyarmama rağmen bu davranışa devam eden insanlar var. Onlardan bahsetmeye gerek bile yok sanırım. Çünkü o kişiler toplumda uyulması gereken kuralları kafasından silmiş bile…

Gelelim yüksek sesle telefon konuşması yapanlara. Evet, herkesin telefonu tramvayda çalabilir. Açıp, karşımızdaki insana tramvayda olduğumuzu söyleyerek kısa konuşma yapıp kapatabiliriz. Ama hayat hikayesini uzun uzun anlatanları dinlemek zorunda değiliz.  Peki, bu kadar rahatlık nerden geliyor. Anlaşılan onlarda kuralları hiçe sayanlardan…

Sevgili kardeşlerim, büyüklerim, küçüklerim… Siz siz olun toplumsal kuralları hiçe sayıp bu davranışları yapmayın. Bunlar çok basit meseleler olabilir ama bunlar gibi daha bir sürü davranışlarımız var. Bu davranışlardan kaçınıp aynı ortamı paylaştığımız insanların haklarına saygılı olmalı öğrenmeliyiz.

Şunu asla unutmamamız gerekiyor. Toplumsal kurallar bizi biz yapan değerlerimizdir. Değerlerimize sahip çıkalım.

 

Bu kurallara uymalıyız! - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
Meram Aksinne