Türkiye’de pek bilinmese de dünyada akciğer rahatsızlığından kaynaklı olarak gizli gelen bir ölüm var. Çoğu insan önemsemede aslında o çok derinden geliyor.  Nedir o hastalık? KOAH hastalığı. Konya’da ilerleyen yıllarda bu hastalığın adını sık sık duyacağız. Neden mi? Çünkü neredeyse Konya’da iki kişiden biri sigara içiyor. Genç yaşta sigaraya içenler, yaş olmuş 50 daha hala içiyor.

***

Sigara denen zehirden bir türlü kurtulamadı güzel ülkemin insanları. İnsanlar sigaranın kendilerine zarar verdiğinin de bilincindeler aslında. Ancak son ana gelene kadar içmeye devam ediyor. Hastalığın bir önemli diğer nedeni kış günlerinde bu ağır ve kirli havayı soluyoruz. Kış aylarında özellikle şehir merkezinde bu kirli hava ciğerlerimize işliyor. Sanayilerin çoğunluğu Karatay’da olduğu için sabah saatlerinde sisli havayı Konyalı solumak durumunda kalıyor.

***

KOAH hastalığını lütfen önemseyin.  İlerleyen yaşlarda gebe olanlar hastalığı önemsemeleri gerekiyor. 45 yaşlarından özellikle bayanlar doktor kontrolüne gitmesi gerekiyor. Çünkü en basit öksürük bile hastalığın belirtisi olabiliyor. Öksürükle birlikte ağır bir balgam ve nefes darlığı da hastalığın başlangıcı olabiliyor. Öksürükten hiçbir şey olmaz diyerek, hastalığı ertelemeyin. Çünkü hastalık hiç sizi ertelemiyor. Özellikle Konya’da bol bol hamur işi yiyen ilerleyen yaşlardaki vatandaşlara sesleniyorum. Sözüm biraz da size. Hamur işleri, böreği yiyerek sonrasında merdiveni çıkarken nefesiniz kesiliyor.

***

İlerleyen yaşlarda bir hastaneye gittiğinizde sanki Konya’nın hepsi o hastaneye gelmiş gibi görüyorsunuz. Özellikle kış aylarında hastanelerde hastalar ve şifa bulmak isteyenler artıyor. Hastaneye tabii hasta olanlar gitsin. Hastaneye gidene kadar biraz da iğneyi kendimize batırsak olmaz mı? Öncelikle kendilerini kontrol edip, yediklerinize, içtiklerinize, bir bakın. Her zaman yürüyüşlerinize dikkat edin ki hastane yoluna düşmeyin.

***

Her hasta öncelikle kendi kendisinin doktoru olmalıdır. Tabii ki hasta kendini kötü hissettiğinde doktora başvurmalıdır.

 Ama KOAH hastalığında erken teşhis çok önemlidir.