İnsanların birbirleriyle yaşadığı en büyük sorundur sanırım iletişim kurmak. Yolda, şehir dışında yabancı biriyle iletişim kurmak zor mu? Zor olmamalı bence. Özellikle Konya’da iletişime kapalı insanlar topluluğu görüyorum. Konuşma özürlü desem değil, ama bir türlü konuşamıyoruz. Nedeni bazı kesimlere göre insanlara tepeden bakılıyor.

***

Ey insanoğlu! Ne olursan ol. Hangi kurumda olursan ol, ne müdürü olursan ol hepimiz Adem-i beşeriz. Ama gelin görün ki insana bir sıfat verildiği zaman kendini diğer insanlardan büyük görüyor. Rabbim kimseyi kibirlilerden eylemesin. Kibir Müslümanların özelliklerinden bir değildir. Hiçbir zamanda  Müslüman kibirli olmamalı. Çünkü kibir bir Müslümana yakışmıyor.

***

Neyse insanlar nerede olursa olsunlar, bütün insanlarla iletişim kurabilmeliler. Bunun örneği olarak meslek hayatımda göstereceğim insanlar var çok şükür. Özellikle hoca dediğim insan sadece profesörlerle değil, pazarlara giderek, Pazar esnaflarıyla da muhabbet ediyor. Ne güzel bir şey. Belki hocayı bazılarınız tahmin etmiştir. Ne güzel bir örnek. Bütün kurumlardaki müdürlere örnek olmalı.  Her kesimden insanla iletişim kurabilmeliyiz.

***

Rabbim “Hiç kimse kimseden üstün değildir. Üstünlük sadece takva iledir” şeklinde hadisinde buyuruyor. Konya’da her mecradan bu tip özellikte insanlara rastlamak mümkün. Şimdi bu iletişim özürlü ve kendini yüksek gören insanlar artık şapkayı önüne koyup düşünmeleri gerekiyor. Meslekte öyle tiplerle karşılaşıyorsun ki, muhtardan tut, siyasilerden tut, profesörden tut, gazeteciye kadar. Maalesef herkese bulaşmış kibir.

***

İnsanlar konuşmaktan çekinmemeli ve herkesle iletişime de açık olmalı. Her ne olursan ol, AMA ÖNCE İNSAN OL