Işığın Kırılması ve IOR Değeri Nedir?

Işığın saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geçerken doğrultu değiştirmesine kırılma denir. Kırılma indisi herhangi x maddesinde yol alan ışığın ya da diğer elektromanyetik dalgaların boşlukta yol alan ışığa göre ne kadar yavaş ilerlediğini gösteren bir katsayıdır.

***

Işığın saydam ortamdaki hızı, o ortamın yoğunluğuna bağlıdır. Yoğunluk arttıkça, ışığın hızı azalır. Buda şu anlama gelmektedir. Örneğin suyun kırılma indisi 1.33’tür. Bu, ışığın boşlukta suda olduğundan 1.33 kat daha hızlı gittiğini gösterir. Bu rakamlardan küçük olanı az kırıcı, büyük olan ise çok kırıcı ortam olarak da düşünebiliriz.

***

Kırılma indisi ilk kez Snell Yasasında ifade edilmiştir. Işınlar, çok yoğun ortamdan az yoğun ortama sınır açısından büyük bir açıyla gelirse, diğer ortama geçemezler. Bu durumda gelen ışın, aynı ortamda, gelme açısıyla eşit açıyla yansır. Buna tam yansıma denir. Buda örneğin ayna materyali hazırlarken IOR değerini çok yüksek girdiğimizde oluşur. Prizmaya giren beyaz ışık renklerine ayrılır. Bunun nedeni farklı renklerde ışığın farklı miktarlarda kırılmasıdır. Dalga boyu küçük olan renkler daha çok kırılır. Dolayısıyla ışıkta ayrılma olayı gerçekleşir. Malzemelere materyal atadığımız da, her malzeme üzerine etki eden ışık ışınlarını, belirli açı ile kırıp yansıtır ya da saydamsa belli açı ile kırarak geçirir. Renderlarınızı daha gerçekçi gösterecek doğada ki gibi gerçekçi malzemeler hazırlamanız için metaryalinize bu değeri doğru girmeniz gerekmektedir.

Işığın Kırılması ve IOR Değeri Nedir? - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
Meram Aksinne