GEL KARDEŞİM SEN DE GEL

744. Mevlana Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinliklerinin başlamasına az bir süre kaldı. Hz. Mevlana Mevlevi Ayin-i Şerif, konferanslar, sergiler ve birçok etkinliklerle 7-17 Aralık tarihleri arasında anlatılacak. Yapılacak törenlerde bu yıl ki ana tema “Kardeşlik Vakti” oldu.

***

Temanın kardeşlik üzerine kurgulanması önemli bir eksikliğe vurgu yapıyor. O yönden eksikliğimize değinmek istiyorum. Kardeş diyoruz ama ufacık 13-14 yaşındaki çocuk elinde silah alıyorsa birini vuruyorsa, insanlar ufak bir kıvılcımdan birbirlerini öldürüyorsa, vay bu güzel ülkemin haline!

***

Artık Mevlana sevgi hoşgörü haftasına giriyoruz. Artık bir 3. Sayfa haberi istemiyoruz. Bu konuda Konyalı vatandaşlara sabırlı olmayı, tevazu sahibi olmayı öneriyorum. Onların da kendilerine göre haklı nedenleri olabilir ama hiçbir neden ufak bir çocuğun eline silah verecek kadar büyük olamaz.

***

Evet. Şeb-i Arus törenleri haftası öncesi Konya Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u ağırladı. 17 Aralık protokolün yoğun olduğu günü bırakırsak, 8-9 günü Konya’da geçirecek yerli ve yabancı turistler Mevlana kadar neden diğer ilçelerdeki tarihi ve turistik yerlere gitmesin?Mevlana’ya gelen neden Beyşehir’e gitmesin, neden Sille’ye gitmesin, neden Çatalhöyük’e gitmesin?

***

Tabii ki gider. Ama burada önemli meydanlara kültür değerlerini gösteren slaytlar, sinevizyon gösteriyle tanıtım yapabilir. Bu konuda Büyükşehir Belediyesine büyük görev düşüyor. Turistleri bilgilendirecek şehrimizde değerleri ön plana çıkartacak tanıtımlar yapılmalıdır. Az önce dediğim gibi Bakan Kurtulmuş Şeb-i Arus ile ilgili herkesin yıllardır beklediği müjdeyi kendisi verdi.

***

Artık Şeb-i Arus Konya’nın bir markası oldu. Mevlevi değerlerimiz Şeb-i Arus törenleri adı altında başka bir mekanda sergilenmeyecek. Konya adına sevindirici bir gelişme ancak bununla yetinmemeli, uluslararası camiaya Mevlana ile birlikte diğer bize ait değerlerimizi de göstermeliyiz. Örneğin bir Nasrettin Hoca merkeze uzak Akşehir ilçesi ama orayı da sadece Nasrettin Hoca Şenliğinde hatırlamamalıyız. Mevlana’ya gelen turisti, Sille’ye Akşehir’e önemli turistik yerleri de görmeli.

***

UMUYORUM Kİ, bu hafta Mevlana öğretilerinden biraz kendimize ders çıkarırız. Bütün Konyalı vatandaşları da 7’den 70’e herkesi fırsat bulduklarında Mevlana Kültür Merkezindeki programlara davet ediyorum. Bir de bir hatırlatma. Gazeteci olarak istediğimiz soruyu sorma hakkımız var. Soru sormak için kimseden icazet alacak değiliz.   

GEL KARDEŞİM SEN DE GEL - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
Meram Aksinne