İnsanoğlunun en büyük düşmanı, kendi nefsidir. İki kaşımız arasına yerleştirilmiş; sürekli kötülüğü, çirkinliği, fenalığı ve hayasızlığı emreder.

***

        Kendi nefsimizi tanıdıkça ne denli düşman olduğunu o zaman anlayabiliriz. İnsanların kendisine verdiği zararı başka birisi asla veremez. Yetmiş iki şeytan gücünde yaratılan nefs-i emmare sürekli kötülüğü emreder.

***

        Dualar okuyarak, Euzü- Besmele çekerek şeytanın şerrinden belli ölçüde korunabiliriz, ancak Nefs-i Emmare sürekli bizimle beraberdir. Gaflete düştüğümüz an vesvesesi ile hedefine ulaşır. Bize istediği kötülüğü yaptırır. Nefsin kötülükte tavanı yoktur.

***

        Harici düşmanlardan iyi bir savunma hattı ile teknolojik silahlarla korunabiliriz. Dahili düşmanımız olan nefsin de tezkiye yolları vardır. Nefsin en büyük korktuğu silah Allah’ın nurunu kalbimize akıtmak, Nur-u İlahi ile sulanan kalbimizle ALLAH diyebilmektir.

***

        Düşmanımız çok şiddetli ve kararlıdır. Hedefi bizleri Allah’ın rızasından uzak kılmak, cehenneme sürüklemektir. Bundan daha tehlikeli daha şiddetli düşman olabilir mi kardeşlerim? Harici düşman sadece hayat hakkımızı elimizden alabilir? İmanımız ve amelimiz  varsa nihayetinde şehit bile oluruz.

***

        Efendiler Efendisi, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) bir savaştan dönerken, ashabına şöyle buyurmuştur. “Küçük savaştan, büyük savaşa dönüyoruz” ifadelerinden sonra “Ey Rasülullah bundan daha büyük savaş olur mu?” “Kardeşlerimiz şehit oldu” sorusuna mukabil olarak; nefs-i emmare ile mücadelenin daha şiddetli büyük savaş olduğunu ifade duyurmuşlardır.

***

         Düşman içimizde sürekli bizi gözetliyor, hataya düşürmek, günah bataklığına atmak için 7-24 fazlası ile uyanık, hiç toleransı yok… Fırsatını bulduğu an hemen golünü atıveriyor.

***

        Hasıl-ı kelam; böyle şiddetli bir düşmana karşı en tesirli silah; koruma kalkanlarına bürünmek, kalbimizin diri ve uyanık olmasına, Allah’ın nuru ile hemhal  ve zikrullahta daim olabilmektir.

        Efendimizin (S.A.V) duası ile nihayet verelim. “Ey Allah’ım bizleri gözümüzü açıp, kapatıncaya kadar nefsin eline bırakma.”  Amin…

DÜŞMANLARIN EN BÜYÜĞÜ - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
Suni saha