Toplumlara ışık tutan şahsiyetler vardır. Bu kişiler yüzyıllar geçse bile üstün karakterleri ile yaşadıkları toplumu aydınlatır ve bulundukları coğrafyanın da ötesine taşan üne sahiptirler. Hiç şüphesiz ki Hz. Mevlana’da bu şahsiyetlerden biridir. Mevlana ve onun öğretileri de yüzyılları aşarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

***

Mevlana bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh şehrinde doğmuştur. Yaşamını "Hamdım, piştim, yandım" sözleri ile özetleyen Mevlana kalpleri fetheden bir zattır.

***

Hepimizin korktuğu ve kendimizi bir türlü hazır hissetmediğimiz ölümü bile Mevlana yeniden doğuş günü olarak kabul eder. Ölüme o kadar hazırdır ki ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arus" demiştir.

***

Hazret-i Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937’de Konya’da başlamıştır. Zamanla çeşitlenen Anma Törenlerinin bu yıl 80’incisi yapılacak. Mevlana’nın, “Sen bensin ben de senim işte. Öyleyse nedir bu senlik, benlik” sözlerinden yola çıkarak bu yılki etkinliklerin ana teması ise ‘KARDEŞLİK VAKTİ’ olarak belirlenmiştir.

***

Kardeşliğe ve birlikteliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu yılki temanın önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Mevlana’nın sözünden yola çıkılarak oluşturulan bu temaya, tüm dünyadaki insanlar kayıtsız kalmamalı. Mevlana’nın asırlardır süren çağrısına kulak verip Konya’da kardeşlik örneği sergilenmeli.

***

Bize her yönüyle yol gösterici olan Hz. Mevlana’nın, her sözünden her öğüdünden düşen payı alarak, kendimizi sürekli yenilemeliyiz. Hiç şüphesiz Mevlana, tüm insanlığa hoşgörünün büyük bir erdem olduğunu, kalbi güzel tutmayı, sevgiyi, saygıyı öğreten büyük bir alimdir. Mevlana’nın değerini bilerek yaşamımızı ona göre şekillendirmeliyiz.