Bir kişinin öz çekim uğruna, kaleden düşüp ölmesi ne acı bir olaydır.

***

        Ah şu akıllı olan, bizleri esir alan telefonlar, öz çekim furyası ile insanların beynine, ruhuna tesir ediyor. Kimisi en yüksek kuleden görüntü alma derdine düşerken, bir kısmımız önüne dahi bakmadan görüntü alma derdinde iken kendini uçurumdan aşağıda buluveriyor.

***

        Denize düşeninden, kanala düşenine; tren raylarında kendini bulanına kadar öz çekim kurbanlarını görmek üzücü oluyor.

***

        Öz çekim psikolojik açıdan sınırları zorlar hale gelirse buna benzer nice üzücü olaylarla karşılaşmamak elde değildir. Kendimizi ön plana çıkarmak, sosyal ağlarda beğeni almak uğruna anlık çekimlerle telefonların hafızasını doldurana kadar öz çekimden bir an geri durulmuyor.

***

        Yediklerimizden, içtiklerimize; aile ortamındaki sohbetten, özel hayatımıza kadar öz çekimle kaydedip, paylaşmak diğer bir hastalık türü olsa gerek.

***

        Nereden nereye geldik? Eskiden fotoğrafların bir kıymeti vardı. Özenle fotoğraflar çekilir, özel aile albümlerimizde itina ile muhafaza edilirdi. Şimdilerde çokça çekindiğimiz, elimizin altındaki anlık görüntüleri muhafaza edemediğimiz gibi özellerimiz sosyal ağlarda paylaşılıyor.

***

        Adı üstünde özellerimiz. Ailecek yenen yemekler, çocuklarımızla özel anlarımızı sosyal ağda paylaşırken çok dikkatli olmakta fayda vardır. Sosyal ağlar tekin değildir. Dolandırıcıların mesken tuttuğu, paylaşılan fotoğrafları çirkin emeller için kullanan montajcıları da unutmamak gerekir.

***

        Öz çekim hayatımızı kabusa çevirebilir. Hatta hayatımıza mal olabilir. Kafi miktarda yer ve zamanına dikkat ederek, fotoğraf çekme gıdamızı alarak, kendimizi mutlu edebiliriz.

***

        Hasıl-ı kelam; macera boyutunda öz çekim, elim olayların yaşanmasına sebep olabilir. Her şeyde ölçü olduğu gibi psikolojik derecede rahatsızlık oluşturan öz çekime de dikkat diyoruz.