Besmele; hayırlı işlerimizin anahtarı, ibadetlerimizin başlangıcında Rabbimizle bağ kurabilmenin, irtibatın parolasıdır.

         Her şeye gücü yeten, alemleri yoktan var eden, bizlere hayat hakkı tanıyarak; varlığını, birliğini kitapları ve peygamberleri aracılığı ile bildiren, Mevla’mızın İsm-i Şerifini anmak, rahmeti ve bereketi ile nasiplenmek, yardım dilemek “Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle” diye halis niyetlerle Besmele-i Şerifi okumayı alışkanlık haline getirmek, bizler için sayısız nimetlere ulaşmaya vesiledir.

      Namazlarımızda her rekatte Fatiha-i Şeriften önce Besmele ile huzuruna durduğumuzu; günahkar, isyankar, halimizle hiç layık olmasak ta huzuruna kabul edilmeyi besmele hürmetine istemekteyiz.

         Evimizden çıkarken-girerken, camiye girerken- çıkarken besmele ile adımlarımızı atarak, Hâlıkımızın himayesine girebilmek, maddi ve manevi bereketlerden istifade edebilmek Bismillah anahtarı iledir.

    Dükkanımızı açarken, işe başlarken, kurbanlarımızı keserken, orucumuzu açarken… Ey Allah’ım sizi sürekli hatırlıyor, işlerimizin hayırlı ve bereketli olması için ismini zikrederek yardım talep ediyoruz demektir, Besmele.

        Allah adına kurban kesilir, havanlar boğazlanır. Besmelesiz kurban olmaz. Beslemesiz her iş nakıstır. Sonu yoktur… Besmelesiz her işe şeytan ortak olur. Hayrını bereketini gidermek için yoğun gayret eder.

         Besmele ile ilgili hepimizin bildiği bir hikayeyi paylaşmak istiyorum.
Bir Kadın her söze ve işe başlarken besmele çekermiş. O kadının birde münafık bir kocası varmış. Besmele çekmesine çok kızarmış. Hanımını Besmele ile ilgili bir işte mahcup etmeye karar vermiş.


        Bir gün hanımına, içerisinde para bulunan bir kese verir, "Bunu sakla, sonra senden isterim" der.


       Hanımı keseyi Besmeleyle bir yere koyup üzerini örter. Kocası, hanımın haberi olmadan gidip keseyi alıp ve kuyuya atar. Sonra gelip hanımından keseyi getirmesini ister.Kadın keseyi koyduğu yere gidip, Besmele çeker. Allah’ü Teala o anda Cebrail A.S’ a yeryüzüne inip keseyi kuyudan alıp yerine koymasını emreder. Cebrail A.S keseyi kuyudan alıp suları akar bir vaziyette yerine koyar.


        Kadın keseyi almak için elini uzatınca, keseyi ıslak bir halde bulunca "Bu kese nasıl ıslandı?" diye hayretler içinde kalır. Hiçbir şeyden habersizce kocasına götürüp verir.


       Bu durum karşısında hayretler içinde kalan kocası da hemen tövbe edip salih bir Müslüman olur. Bundan sonra her işe başlarken, Besmele çekmeye başlar.


       Hasıl-ı kelam; her daim besmele, manevi zırha bürünerek, Mevla’mızın himayesi altına girmektir.