En hassas terazi vicdanımızdır. Günlük hayatımızda işlerimizi kendimize göre yapar, çoğunlukla olması gerekenin dışına çıkarak, vicdanımızı devre dışına bırakabilmekteyiz.

***

       Her anımızda, vicdanımızı aktif tutmak; muhasebemizi kolaylaştırır, bizi doğruluğa, dürüstlüğe iletir. Alın terinin kutsallığına sadık kalmamıza yardımcı olur. Keşkelerimiz vardır. Nasıl onu öyle yaptım? Ben bu olmamalıydım, dediğimiz anlar…

***

        Vicdanının sesine kulak verenler; duyguları ile değil, kalbinden gelen ilhamla hareket edenler; menzile ulaşmada, hedefe varmada hep öndedir. “Vicdansız deriz” ya…! Olması gerekeni yapmayıp, nefsinin ve isteklerinin arzularını yerine getirenler için kullanırız. Vicdani davranmayan, acımasız, hırsının esiri olmuş zavallılardır.

***

        Arkadaşımız bize bir şey danışabilir. Biz ona deriz ki vicdanının sesini dinle veya onun isteği, hevesi doğrultusunda yönlendirebiliriz. Kalbin derinliklerinden gelen ses rahmanidir. İnsanı doğruya huzura felaha ulaştırır. İki kaşımız arasından iğva edilen çirkin sesler, nefsanidir. Bizi vicdani olmaktan alıkoyar. Şerre yönelterek, vicdan muhasebemizin çetin olmasında baş faktördür.

***

       Günlük, saatlik, hatta anlık, vicdan muhasebesi şarttır. Bir anlık dalgınlık veya gaflet, onarılmaz hasarlar meydana getirebilir. Nefsimize göre doğru yoldayızdır. Vicdanımıza yöneldiğimiz, danıştığımız zaman işin öyle olmadığının farkına varabiliriz. Vicdan yastığı, huzurlu bir uyku veya gecemizin kabusudur. Gündüz yok yere, kalp kır haksızlık yap, sonrada rahat uyu! Vicdanının sesine kulak veren uyuyamaz, sabahın biran önce olmasını bekler. Hemen haksızlık yaptığım, kimseyi bulayım da bir an önce helallik dileyeyim; beni affetmesi için her şeye razıyım bilinci, şuuru var olmalıdır.

***

        Vicdani körlük, kalbin mühürlü olması çok kötü bir durumdur. Gerçekleri asla göremeyiz, doğruları hissedemez, burnumuzun dikine hareket ederiz. Hep biz doğruyuzdur. Uyarıları dikkate alamayız. Vicdan muhasebesi; tövbeye yöneltir. Hatalardan günahlardan arınmak tövbe ile mümkündür.

        Hasıl-ı kelam; Hak üzere  olmanın, hakkı - hukuku korumanın en tesirli yolu vicdan terazisine sahip olmaktır.

        Selam; vicdani davranan kardeşlerime, hatasını anlayıp, tövbe kapılarını aşındıranlara olsun…Amin.