2017 yılında 400 kadın kocası tarafından öldürüldü bilgisi çok hafif gibi geldi bize.

Ama Elif Mina ve Miray Hira adlı, iki ve dört yaşlarında çocukları İstanbul Maltepe’de 2018 yılının ilk günlerinde kocası tarafından öldürülen genç annenin yürekleri sızlatan feryadı hepimizi can evinden vurdu.

Fındıklı Mahallesi'nde, önceki gün, babaları Ali Yardım tarafından tüfekle vurularak öldürülen 4 yaşındaki Elif Mina ve 2 yaşındaki Miray Hira'nın  cenazeleri Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak, Sancaktepe Hazreti Ali Camisi'ne  getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine, çocukların yakınları ve vatandaşlar katıldı. Törende ayakta durmakta güçlük çeken ve sinir krizi geçiren anne Dilek Yardım, yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilmeye çalışıldı.

'Ne Olur Uyan Annem'

Acılı anne Dilek Yardım çocuklarının Türk bayrağını sarılı tabutlarını omuzunda taşırken, gözyaşlarına boğuldu. Kızlarının tabutunun başında gözyaşı döken acılı anne, "Hiçbiriniz sahip çıkmadı. Hepinize yalvardım, benim yavrularım gitti, benim kuzularım gitti. Kollamadınız bizi korumadınız bizi. Hiçbirinizi istemiyorum, gidin buradan. Ne olur uyan anneciğim,  emziklerini getirdim, ne olur uyan Elif." diye feryat etti.  Daha sonra kılınan namazın ardından, Elif Mina ve Miray Hira'nın  cenazeleri, Sancaktepe'deki Yenidoğan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Analık Demek Merhamet Demektir.

Yeryüzündeki canlılar arasında memeliler, memeliler arasında da insanlara verilen analık duygusu ve merhamet damarı Allah cc hazretlerinin Rahim sıfatının bir lütfudur.

Arapça olan rahmet ile aynı kökten gelen “ana rahmi” tamlamasında ki “rahm” kelimesi manaca birdir.

 

Yaratıcı kol kanat germenin ve acımanın en hoşunu ve güzelini annelere yüklemiş ve bunu da cenin ana rahmindeyken başlatmıştır. Ana rahmi adeta cennetin bir örneğidir; dokuz ay boyunca bebek her türlü gıdasını ve besinini hiçbir atık oluşturmadan almakta ve büyümesini sağlamaktadır.

 

Doğuş yeri, vatan ve dünyaya geliş yeri anlamında ve ana rahmi manasına gelen Erham/rahimler Kur’an-ı kerimde 12 ayrı ayette anılmaktadır. Ana rahmi manasına bir ayeti kerime şöyledir;

 

 “O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. Ondan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Ali ımran 6)

 

Şimdi bir Anadolu kadınının yirmi dört saatini şöyle bir özetlemek istiyorum yaptığım gözetlemeler çerçevesinde.

Evini barkını çocuklarını ve kocasını yöneten Anadolu kadını sabah namazıyla başlar işe.

Sabah namazını kıldıktan sonra onu yerli Allah yatıramazsınız,  hemen işe koyulur, zaten o işe koyulmasa işler dağ gibi büyür orta yerde.

Akşamdan bulaşık bırakmazlar kesinlikle bu bir. Bir yere gideceklerinde eve dönmeme ihtimaline karşı her tarafı pırıl pırıl temizlerler, düzeltirler ve hale yöne koyduktan sonra çıkarlar dışarıya.

Sabah ilk evvel çocukları okula kocasını işe yollamak için çayları kahvaltıları hazırlar, onların hiçbir şeyden haberleri yoktur, hazır olunca uyandırır ve her birini gideceği yere güler yüzle ve dualarla uğurlar.

Çocuklarına: aman guzularım! kimseyle kavga etmeyin, karşıdan karşıya geçerken dikkat edin, kardeşinin elini asla bırakma diye tembihler. Kocasına da aman herif Ayetelkürsiyi okumayı unutma, besmelesiz işe başlama, kendine mukayyet ol der.

Anaları anlamak kadınları anlamak değildir. Esas kadın olmak için ana olmak şarttır.

Ana olmanın ne demek olduğunu görmek de mümkündür. Bunun için yeni doğurduğu buzağıyı, oğlağı yalayan ayağa kalkmadan yanından ayırmayan, ve yüzlercesinin arasından yavrusunu tanıyan analardan görebiliriz.

Minik kızıl bülüçlerinin olduğu yuvasına yaklaşıldığında kantlarını açarak yerlerde yuvarlanan serçelerde görebiliriz.

Babaları tarafından öldürülen bebeklerinin tabutunu omuzlayarak camiye gelip emziklerini getiren, uyanın, şaka yaptık deyin diye asumanı titreten ve ön safta onlara yakın olmak için saf tutan anadan görebiliriz.