Bu sektöre meraklı herkesin hangi 3D yazılım ile başlayayım sorusu bir defada olsa muhakkak  kafasını kurcalamıştır. Aslında her şeyden önce 3D sektörünün hangi alanı ile ilgileniyorsunuz önce ona karar vermelisiniz. Mimari görselleştirme, görsel efekt, endüstriyel tasarım, oyun arayüz tasarımı, organik modelleme vs gibi alanlardan birini seçtiyseniz veya ben hepsine meraklıyım diyorsanız sektörlere göre bazı önerileri yazı sonuna ekledik. Şimdi biraz ayrıntılardan bahsedelim.

Önce şunu bilelim 3D ve CG Nedir?

Resmin veya animasyonun bilgisayardaki yazılımlar aracılığıyla üç boyutlu uzayda oluşturulmasıdır. Bu boşluğa 3D uzayı denir, genişlik, uzunluk ve yükseklikten oluşur. İngilizce üç boyut  three dimensions kısaca 3D olarak adlandırılır. 3D yerine zaman zaman CG (computer graphics – bilgisayar grafikleri) kısaltması kullanılır. CG bilgisayarda oluşturulmuş 3D veya 2D grafiklerin yerine de kullanılabilmektedir. Yine bizim konumuzla paralellik gösteren CGI (bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntü) filmlerdeki görsel efektlerin temelini oluşturmaktadır.

Tanımlamaları yaptıktan sonra 3D yazılımı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şunlar:

Arayüz basitliği ve öğrenim kolaylığı

Eğitsel içerikler ve teknik desteği

3. parti yazılım, plugin desteği ve pipeline entegrasyonu

Sektörde tercih ediliyor oluşu

Tasarımların karmaşıklığını kaldırabilme

Yazılımın satın alınabilme şekli

Aslen bir çok 3D yazılım ile istediğiniz her şeyi günümüzde yapabiliyoruz. Ama verimlilik ve maliyetler göz önüne alındığında farklı görevlerde, farklı yazılımlar birbirine üstünlük sağlar. Ama bize zamandan ne kadar tasarruf ettiriyor olması önemli bir konudur. Bir bakıma bu sorunun net bir cevabı yok.

Neyi Nasıl Yapacağınıza Karar Verdiniz mi?

Uzman birine “hangi 3D yazılımını seçmeliyim ?” diye sorduğunuzda size, kendi kullandığı yazılımın gayet iyi olduğunu söyleyecektir. Hatta ülkemizde bir çok kişinin aklına ilk gelen ve size önereceği 3ds Max olacaktır. Fakat mimari alan için özelleştirilmiş SketchUp’ı unutmamak veya motion design alanında sektör lideri Cinema 4D ile beraber, animasyon ve rig konularında Dünyada en çok tercih edilen yazılımı Maya göz ardı edilmemelidir.

Peki hem mimari hem animasyonu 3ds Max yapamaz mı? Diye soracak olursanız, yapar ama Cinema 4D’de yapar, Modo’da yapar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapmasından ziyade bu programı öğrenince size katacağı artı değerler de çok önemlidir.

Hatta bu konuda şöyle bir örnek verelim. Dünyanın tanınmış en büyük 3D görselleştirme stüdyolarından MIR. Lightwave kullanmaktadır. Ama ülkemizde Lightwave kullanım oranı çok az olduğundan kendi işiniz haricinde iş arama sürecinde sıkıntı çekeceğiz aşikar. Yok ben kendi işimi yapacağım diyorsanız önemli olan müşterin önüne render edilmiş resim veya animasyonu koyabilmektir. Harcayacağınız zamanı göz önüne alarak hangi yazılımı tercih ettiğinizin pekte önemi yok.

Aşağıdan MIR. stüdyosuna ait bazı renderlara göz atabilirsiniz. İlk bakışta 3ds Max den hiç de farkı yok gibi. Başka bir mevzuda şu: İngilizce gibi yabancı diliniz yoksa ülkemizde mesela Modo, Lightwave, Houdini için düzenli eğitim seti bulmanız imkansız. Ve Maya, Rhinoceros gibi diğer yazılımlar içinde çok kısıtlı türkçe kaynak mevcut. Öğrenme sürecine başlamadan önce bu konuyu da göz önüne almalısınız. Burada ingilizce önemli rol oynuyor olsa da işin içine teknik terimler girdiği için basit İngilizce yetersiz kalacaktır. Özellikle Türkçe kaynağı az olan yazılımlar için sosyal medya gruplarında yazılanları anlayacak kadar da olsa öğrenmelisiniz. Gerektiğinde help dosyaları yardımıyla yazılım hakkında merak ettiğiniz bir çok konunun üstesinden gelirsiniz.

Herhangi bir 3D yazılımı öğrendiniz iş bitti mi? Tabi ki hayır. Bu sektörde her zaman gelişime hazır olmalısınız. Örneğin materyal hazırlarken eskitme dokunun texturesini illaki Photoshopta boyayacağım diye tutturmanın bir anlamı yok. Bu konuda uzmanlaşmış Mari, Substance Painter, veya Quixel DDO tercih etmeniz size bambaşka dünyaların kapılarını aralayacaktır.

Ve son zamanlarda texture boyama, organik modelleme gibi alanlarda yıldızı iyice parlayan 3D Coat’a da bir bakmanızda fayda var.