ODA SEÇİMLERİ NE ANLATIYOR?

Konya’da yoğun bir şekilde oda seçimleri yapılıyor. Bazı odaların mevcut başkanları yeniden adaylığını korurken oda yönetimine talip olan adaylarda söz konusu.  Süreç böyle işliyor ama artık hem oda üyeleri hem de bütün vatandaşlar sorunların dile getirilmesini istiyor.

***

Gazeteciler olarak oda başkanlarından ne istiyoruz diye soracak olursanız, biraz daha ön plana çıkmalarını isteriz. Nasıl yani? Şöyle bir parantez açmak istiyorum. Herkesin gönlünden geçen üyelerinin derdini dinleyecek, sadece seçim zamanı değil, haftada ya da ayda bir üyelerini ziyaret ederek dertlerini dinleyecek bir başkanın odanın başına gelmesi gerekir.

***

Sen kendi üyenin derdini dinlemezsen onlar da zamanı gelince seni dinlemez. Üyelerin bir sorunu, bir isteği var mı onları oda başkanı olarak bilmek gerekiyor. İsim vermeyeyim bir oda üyesi kardeşimiz ile hasbıhal etme fırsatım oldu.

Adam oda seçimleri ile ilgili net konuştu, “Ben oda üyesiyim ama başkanı hiç görmedim, tanımıyorum ki. Tanımadığım insana neden gidip oy vereyim” işte oda üyesi esnaf bir yerde haklı. Ne diyeceksin ki. Bu maalesef birçoğunda var. Tabii ki istisnalar vardır. İşlerini yapan, odasının sorunlarını basınla paylaşan, basınla hemhal olan oda başkanlarına lafım yok.

***

Ama işin basınla alakalı yanına gelecek olursak, Konya’daki odaların bazılarının ismini bile duymadım. Özeleştiri de yapalım. Benim eksikliğim bazı odalarla haber yapmadım. Ama bir oda başkanı seçimi almadan önce değil de sonra , “Ben buradayım.  Yönetim kurulumla birlikte görevimize başlayacağız” diyerek kendini bir tanıtarak işine “Bismillah” dese güzel olmaz mı?

Ama ismini duymadığımız oda başkanlarına ulaşmak istesek de ulaşamıyoruz. Ey oda başkanı haber için gazete seçersen biz de seçim zamanı gereken cevabı sana veririz.

***

Günümüz artık kabuğuna çekilme zamanı değil, harekete geçme zamanı. Çünkü oda başkanı basınla görüşerek, kendi sorununu dile getirmeli. Oda seçimlerinde hayırlısıyla hizmet götürecek, hizmet edecek başkanlara ihtiyaç vardır.

***

 Birkaç kelamda gazeteciler günü ile ilgili söylemek istiyorum. Konya’da önceki gün basın bayramıydı. Gazeteciler için yapılan çok önemli bir gün mü diyecek olursanız önceki günlerden farkı yoktu. Birkaç kişinin tebrik mesajı atması dışında.

***

Basın emekçilerini sadece bir gün değil, diğer günler de hatırlayınız…